02.07.2020/10:08

Nadciąga unijna rewolucja w płatnościach. Koniec z dominacją Visa i Mastercard?

Prawdopodobnie już 2 lipca zostaną ogłoszone szczegóły nowego, unijnego systemu płatności, który ma przełamać duopol amerykańskich firm Visa i Mastercard w tym obszarze - donosi "Electronic Payments International".

Według serwisu, nad rozwiązaniem pracuje od wielu miesięcy 20 dużych, europejskich banków, takich jak m.in. Santander, Deutsche Bank czy Commerzbank. Nowy system roboczo nazywany jest... PEPSI - to skrót od Pan European Payment System Initiative (Ogólnoeuropejska Inicjatywa na rzecz Systemu Płatności).

Nowy system płatności ma uniezależnić Unię Europejską od potrzeby korzystania z amerykańskiej technologii. Cele i założenia projektu są bardzo ambitne i jeśli uda się je zrealizować, to wkrótce czeka nas rewolucja na tym polu. PEPSI będzie w stanie obsługiwać płatności kartą i płatności mobilne, sprawdzi się też jako elektroniczna portmonetka; ma być także dostosowane do zachowań konsumenckich w obszarze płatności, charakterystycznych dla mieszkańców UE.

Prace nad nowym systemem płatności PEPSI wspierane są zarówno przez Europejski Bank Centralny, jak i przez Komisję Europejską. Warto to odnotować, gdyż poprzednie, podobne projekty nie były popierane przez te instytucje. Jako argument wskazywało wtedy zaburzanie wolnej konkurencji na rynku.

źródło: "Electronic Payments International"

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.