14.10.2020/14:10

Najnowsze badania: koronawirus na banknotach przeżyje nawet 28 dni

Według najnowszych badań koronawirus SARS-Cov-2 może przeżyć nawet do 28 dni w chłodnym i ciemnym środowisku - na telefonach, banknotach i innych przedmiotach takich jak np. terminale płatnicze.

Wyniki badań podała amerykańska stacja CBS powołując się na australijską Organizację ds. Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty (CSIRO). Z badań wynika, że niska temperatura i brak promieniowania słonecznego wpływa na dłuższą przeżywalność koronawirusa.

– Naukowcy odkryli, że w temperaturze 68 stopni Fahrenheita (20 stopni Celsjusza) SARS-CoV-2 był niezwykle wytrzymały na gładkich powierzchniach, takich jak telefony komórkowe i inne ekrany dotykowe. Przetrwał 28 dni na szkle, stali i banknotach – wylicza CBS. Z badań wynika, że przy temperaturze 86 stopni Fahrenheita (30 stopni Celsjusza) wskaźnik przeżycia spadł do siedmiu dni, a przy 104 stopniach Fahrenheita (40 st. C) do zaledwie 24 godzin. Na porowatych powierzchniach, takich jak np. bawełna, wirus utrzymywał się krócej. Do 14 dni w najniższych temperaturach i przez mniej niż 16 godzin w najwyższych.

Naukowcy CSIRO przyznają, że wirus wydaje się rozprzestrzeniać głównie drogą powietrzną. Niezbędne są jednak dalsze doświadczania, aby zbadać, jak wygląda przenoszenie go poprzez dotyk zakażonych powierzchni. Na pewno warto dezynfekować powierzchnie dotykane przez wiele osób, takie jak wózki, terminale płatnicze, kasy sklepowe.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także