09.10.2016/13:56

Najwięksi producenci powinni na równi traktować duże sieci handlowe i małe sklepy

Szczegółowa analiza prawna rozwiązań zaproponowanych w projekcie obecnie procedowanej ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej spowodowała, że Polska Izba Handlu dość sceptycznie ocenia rozwiązania nastawione na uregulowanie relacji handlowych na linii producent – odbiorca w niej zawarte. W ocenie PIH należy wprowadzić w projekcie ustawy zmiany, które pozwolą na równoważne traktowanie praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową obydwu stron w relacji nabywca – dostawca.

Zdaniem PIH zawarte w projekcie rozwiązania nie są w stanie skutecznie uregulować relacji handlowych w sektorze rolno-spożywczym. „Uważamy, że proponowane obecnie przepisy nie do końca zmierzają do celu, któremu miały służyć. W naszej ocenie, najskuteczniejszą metodą eliminacji nieuczciwych praktyk, zgodnie z założeniami twórców omawianej ustawy, byłoby skorzystanie ze sprawdzonych rozwiązań legislacyjnych obowiązujących w porządkach prawnych innych państw europejskich.”

Według ekspertów PIH „projekt ustawy realizuje interes bardzo wąskiej grupy podmiotów (producentów), będących bezpośrednimi dostawcami produktów podstawowych do sieci handlowych. Następuje to kosztem znakomitej większości pozostałych producentów i dostawców produktów spożywczych, dla których proponowany kształt ustawy będzie oznaczał paraliż prowadzonej przez nich działalności. Dla większości dostawców postanowienia precyzujące współpracę z odbiorcą są najsilniejszym gwarantem realizacji umowy zgodnie z intencją obu stron.”

„Pragniemy zwrócić uwagę na konieczność uwzględnienia w projekcie ustawy nagannych praktyk, które są stosowane przez dostawców w odniesieniu do mniejszych podmiotów niż wielkie sieci dyskontów i hipermarketów, a także na potrzebę dokonania innych niezbędnych zmian w najważniejszych miejscach procedowanej ustawy.” – podkreślają handlowcy.

W ocenie PIH należy wprowadzić w projekcie ustawy zmiany, które pozwolą na równoważne traktowanie praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową obydwu stron w relacji nabywca – dostawca, a także umożliwią wyeliminowanie praktyk dużych producentów, w wyniku których dochodzi do nierównego traktowania dużych sieci handlowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw handlowych traktowanych jako rozdrobniona masa małych sklepów, nie zasługująca na równoprawne traktowanie z dużymi sieciami dyskontów i hipermarketów.

"Fakt, że ceny w dużych sieciach są niższe niż w małych sklepach często spowodowane jest świadomą polityką producentów, które niższe marże na sprzedaży do sieci handlowych „rekompensują sobie” wyższymi cenami jakich żądają od mniejszych klientów. Należy wprowadzić rozwiązania umożliwiające dostosowanie istniejących relacji kontraktowych do realizacji założonych celów ustawy w postaci wyeliminowania problemu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej przez samych przedsiębiorców." - uważają przedstawiciele PIH.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.