18.01.2019/10:27

Niehandlowe niedziele napędzają rynek food delivery w Polsce

W niedziele objęte ograniczeniami handlu znacznie wzrasta liczba zamówień żywności do domu z restauracji i innych lokali gastronomicznych. Potwierdzają to dane udostępnione przez PizzaPortal.pl, z których wynika, że w minioną niedzielę, 13 stycznia, wzrost zamówień w porównaniu do średniej ze wszystkich niedziel handlowych w czwartym kwartale ub.r. wyniósł 35 proc.

- Jedną z istotnych zmian, którą określa się często jako konsekwencję zakazu handlu w niedzielę, jest spadek liczby osób odwiedzających centra handlowe. Czy faktycznie wynika on tylko z zakazu? Zdecydowanie nie - uważa Piotr Kruszyński, prezes PizzaPortal.pl.

Jak twierdzi, jest to efekt postępujących zmian cyfrowych i społecznych, w związku z którymi Polacy coraz częściej kupują online. - Podobny trend obserwujemy np. w USA, gdzie e-commerce ma aż cztery razy większą dynamikę wzrostu niż offline. Silna ekspansja e-commerce w Stanach sprawia, że spada ilość powstających powierzchni handlowych, a nawet zamykane są sklepy stacjonarne znanych sieci - tłumaczy Kruszyński.

Szef PizzaPortal.pl wyjaśnia, że podobne zmiany zaobserwować można również w Polsce. - Rodzą one potrzebę przedefiniowania modelu operacyjnego centrów handlowych, zwłaszcza że dodatkowe skutki niedziel bez handlu w tym roku będą jeszcze bardziej dotkliwe - komentuje Kruszyński, zauważając, że w br. niehandowych niedziel będzie o 14 więcej niż w ub.r.

Zdaniem Kruszyńskiego, food court staje się obecnie "coraz ważniejszym elementem centrum handlowego". - Obecne 10-15 proc. powierzchni centrum handlowego przeznaczona jest na gastronomię, a przewidujemy, że ten odsetek wkrótce urośnie do 20, nawet 25 proc. Restauracje w food courtach nie są objęte zakazem handlu w niedzielę i mogą w istotny sposób powstrzymywać negatywne efekty niedziel bez handlu współpracując z branżą delivery - tłumaczy prezes PizzaPortal.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.