04.07.2018/10:24

Niższe ceny produktów mlecznych

Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 986 pkt. wobec 1038 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 19 czerwca br. (spadek o 5,0 proc.), co było wyraźnie poniżej oczekiwań rynku – wskazują analitycy Credit Agricole Bank Polska.

To już trzeci z rzędu spadek indeksu GDT. Tym samym indeks cen GDT ukształtował się na najniższym poziomie od stycznia br. W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 5 z 9 jego składowych: pełnego mleka w proszku (-7,3 proc.), odtłuszczonego mleka w proszku (-4,6 proc.), sera Cheddar (-4,3 proc.), masła (-4,0 proc.) oraz bezwodnego tłuszczu mlecznego (-1,7 proc.). Wzrost odnotowały natomiast ceny maślanki w proszku (+6,4 proc.) oraz kazeiny podpuszczkowej (+3,6 proc.). Laktoza i serwatka nie były oferowane na aukcji. Zwiększyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 26 519 ton wobec 21 634 ton (+22,6 proc.). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 19 lipca.

Wyniki aukcji są spójne ze scenariuszem analityków Credit Agricole Bank Polska, zgodnie z którym po przejściowym wzroście cen w I poł. br. związanym z niższą produkcją mleka w Nowej Zelandii z uwagi na suszę, a także niepewnością co do skali ożywienia skupu mleka w UE, ceny produktów mlecznych powrócą do trendu spadkowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.