27.11.2019/15:52

Nowe podejście konsumentów do gastronomii zwiększa apetyt branży na nieruchomości [RAPORT]

Chociaż to Francuzów zwykło się uważać za społeczeństwo „kawiarniane”, okazuje się, że to Hiszpanie wiodą prym pod względem stołowania się poza domem – wynika z najnowszego raportu Colliers International pt. „Magiczna karuzela: jedzenie, picie i rozrywka w regionie EMEA”, którego premiera miała miejsce podczas listopadowych targów MAPIC.

Jedzenie w lokalach pochłania aż 15 proc. ogólnego budżetu domowego Hiszpanów, podczas gdy na innych dużych rynkach Europy, takich jak Wielka Brytania czy Niemcy wydatki na stołowanie się poza domem wynoszą odpowiednio 7,5 proc. i 3 proc. Nawet Francuzi, których zwykło się uważać za społeczeństwo „kawiarniane”, a Francję za kraj, w którym każde miasteczko ma własną restaurację lub browar, na jedzenie poza domem wydają niecałe 5 proc. budżetu, czyli 1/3 tego, co w Hiszpanii.

W Europie Wschodniej liderami pod względem jedzenia poza domem są Węgrzy, którzy przeznaczają na ten cel 9,6 proc. swojego budżetu domowego i Czesi - 6 proc.

Wraz ze wzrostem apetytu konsumentów rośnie liczba miejsc, w których można zjeść. Lokalizacje z bogatą ofertą gastronomiczną, od restauracji nagradzanych gwiazdkami Michelin po street food, zachęcają ludzi do wyjścia z „kuchni”.

– Właściwie dobrana oferta gastronomiczna może podnieść wartość powierzchni handlowej, centrum handlowego lub danej lokalizacji, jednak aby było to możliwe, niezbędne jest zrozumienie rynku docelowego potrzeb klientów – mówi Etienne van Unen, współzarządzający Działem Powierzchni Handlowych Colliers International w regionie EMEA.

Przykładem może być amsterdamskie centrum handlowe Magna Plaza, ulokowane w zabytkowym budynku, którego oferta gastronomiczna, oprócz tego, że sama w sobie przyciąga klientów, świetnie uzupełnia wysokiej klasy ofertę handlową.

– Jeżeli jednak celem właściciela jest stworzenie interesującego projektu, który nie padnie ofiarą zmieniających się gustów klientów w długoterminowej perspektywie, trzeba odpowiednio dopasować zakres cenowy oferty tak, aby przyciągać zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. W Europie nie brakuje przykładów znanych restauracji sieciowych, które rozrosły się, a następnie były zmuszone do zamykania swoich lokali. Ludzie mają coraz bardziej wygórowane oczekiwania co do czasu spędzanego poza domem i dostępne koncepcje muszą te oczekiwania spełniać – podkreśla Etienne van Unen.

Taki trend znacząco wpływa na środowisko zakupowe, zwłaszcza w połączeniu z ofertą rozrywkową oraz możliwościami spędzania czasu wolnego.

Właściciele centrów handlowych próbują znaleźć coś, co odróżni ich ofertę gastronomiczną od konkurencji. Dla przykładu, w warszawskiej Fabryce Norblina, której inwestorem jest Capital Park, będzie znajdował się promujący świadome żywienie „Bio Bazar” – pierwszy tego typu targ w Polsce.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.