09.03.2016/12:44

NSZZ "Solidarność": Ustawa o handlu jest w Polsce potrzebna

Ustawa o handlu jest w Polsce potrzebna. Powinna regulować m.in. kwestię otwarć nowych sklepów wielkopowierzchniowych - zadeklarował w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".

Paweł Jachowski, wiadomoscihandlowe.pl Jakie jest stanowisko „Solidarności” w sprawie tzw. podatku handlowego? Jak pana zdaniem powinna być skonstruowana ta danina, aby realizowała cele wyznaczone przez rząd, a zarazem nie wpłynęła negatywnie na sytuację pracowników?

Alfred Bujara: My jako NSZZ „Solidarność” zgłaszaliśmy już niejednokrotnie problem wypływu środków z Polski w kapitale transnarodowym. Pracodawcy ciągle nam powtarzali, że nie mają środków, są nierentowni, ponoszą straty itd., ale sami przedstawiciele managementu średniego szczebla niejednokrotnie wskazywali nam, jak się to robi, jak te środki wypływają.

Uważamy więc, że najlepszym rozwiązaniem byłby podatek progresywny, z którego rząd się w tej chwili wycofuje. Słyszałem, że pod groźbą Unii Europejskiej. Nie rozumiem jednego: dlaczego podatek progresywny, który jest bardzo sprawiedliwym podatkiem, bo na małe podmioty nakłada mniejszy procent, a na duże większy, miałby być niezgodny z prawem unijnym? Przecież tam nie ma mowy, że podatek zapłacą tylko firmy międzynarodowe! Zapłacą go wszystkie firmy, duże i małe, polskie i zagraniczne. Uważam, że rząd powinien podtrzymać stanowisko, że potrzebny jest podatek progresywny. Nie mówię już, że powinien to konsultować z pracodawcami, ale chociażby z Unią Europejską.

Czy pana zdaniem powinna powstać ustawa o handlu, gromadząca w jednym miejscu wszystkie przepisy obecnie porozrzucane po innych ustawach oraz precyzująca kwestie, które wciąż pozostają nieuregulowane?

Taka ustawa mogłaby regulować wiele kwestii, w tym np. możliwość budowania nowych obiektów handlowych. Od lat mówiliśmy o tym, że w Polsce potrzebna jest taka ustawa, gdyż handel w Polsce tak naprawdę nie jest uregulowany. Nie mamy odpowiedniego departamentu handlu w Ministerstwie Rozwoju, nikt tak naprawdę nie dba o handel, a szczególnie o polski handel i o pracowników handlu. Nowa ustawa mogłaby spowodować, że również rząd zacząłby inaczej patrzeć na te sprawy, jak również zauważyłby wiele problemów, które w tej ustawie mogłyby zostać rozstrzygnięte.

Jakie kwestie spośród tych, które do dzisiaj nie zostały uregulowane w innych aktach prawnych, wymagają doprecyzowania w ustawie o handlu?

Jak już wspomniałem, trzeba uregulować możliwość otwierania nowych placówek handlowych - dyskontów i hipermarketów. Na jakiej ma się to odbywać powierzchni, czy w centrach miasta, czy na obrzeżach, itd. Na wprowadzenie takiej regulacji jest już trochę za późno, ale można jeszcze coś tam uratować. Trzeba robić to, co w tej chwili robią Francuzi, którzy wspierają francuski handel, odbudowują go. Oni również wcześniej zniszczyli infrastrukturę handlu małego, swojego, rodzimego. Myślę, że ustawa o handlu mogłaby regulować takie kwestie. W przyszłości do tej ustawy można także włączyć jako całość zaproponowaną przez „Solidarność” ustawę o handlu w niedziele.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.