15.10.2021/08:06

Od przyszłego roku pakowanie owoców i warzyw w plastik będzie zakazane. Kolejny kraj wprowadza ban

Od stycznia 2022 r. we Francji wiele popularnych owoców i warzyw będzie musiało być sprzedawanych bez plastikowych opakowań. Na ich liście znalazły się m.in. jabłka, banany i pomarańcze, pomidory, pory i bakłażany. 

Francuskie ministerstwo środowiska tłumaczy wprowadzenie zakazu dążeniem do ograniczenia zużycia jednorazowego plastiku i zwiększenia jego zastępowania innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku oraz podniesienia poziomu recyklingu.

Szacuje się, że środek ten sprawi, że do obiegu trafi ponad miliardowi bezużytecznych plastikowych opakowań rocznie. Handlowcy we Francji nie są z nowego prawa szczególnie zadowoleni. 

Prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców Francois Roch powiedział, że przejście na opakowania tekturowe w tak krótkim czasie będzie trudne. Podkreślił również fakt, że wielu klientów nie chce kupować tych produktów luzem bo wielu ludzi wcześniej ich dotyka. 

Mimo to francuski rząd jest nieustępliwy. Choć nie wszystkie warzywa i owoce muszą od razu „wyjść” z plastiku. Do końca czerwca 2023 r. dostępne w nim będą mogły być m.in. pomidorki koktajlowych, fasolka szparagowa i brzoskwinie, a do końca 2024 r. – endywia, szparagi, grzyby, niektóre sałatki i zioła oraz wiśni.
W przypadku owoców pokrojonych i tych szczególnie delikatnych typ truskawki i maliny plastikowe opakowani będę dozwolone jeszcze dłużej, bo do końca czerwca 2026 r. 

Dodajmy, że we Francji ok. 37 proc. warzyw i owoców jest obecnie oferowanych klientom w plastikowych opakowaniach jednorazowego użytku. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także