10.09.2020/13:03

Opłaty półkowe? To nie u nas! - zapewnia członek zarządu Lidl Polska

- Coś takiego jak opłata półkowa, czy opłaty dodatkowe, poboczne, nie istnieje w Lidlu - zapewniał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu 2020 Ryszard Machoj, członek zarządu Lidl Polska.

Odniósł się w ten sposób do słów ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który w trakcie debaty zarzucił sieciom handlowym stosowanie tego typu opłat. - Zasada ograbiania dostawców pozostaje we wszystkich (sieciach) jednakowo - twierdził Ardanowski.

- Według danych, którymi dysponuję, różne nieuprawnione, dodatkowe koszty, opłaty półkowe, gazetka, urodziny sklepu, zabieranie produktów, których za dużo (sieci) zamówiły, to stanowi około 30 proc. dochodów sieci, a niektórzy twierdzą, że do 50 proc. Sieci mają obrót w Polsce w granicach 280 mld zł rocznie (chodzi o same sieci spożywcze - red.). Jeżeli byłoby to nawet 30 proc., to pokazuje to, jakie nieuprawnione pieniądze, nieuprawnione zyski zyskują sieci handlowe - grzmiał minister rolnictwa.

Uczestniczący w tej samej debacie Ryszard Machoj z Lidl Polska stwierdził, że podobne opłaty nie obowiązują w jego sieci. - Pan minister wspomniał, że różne sieci handlowe stosują tego typu rozwiązania. W Lidl Polska, chciałbym to podkreślić, nie ma tego typu żadnych innych, ukrytych kosztów, które ponoszą dostawcy czy producenci żywności - zapewnił.

- Wspieramy dostawców, chcemy ich wspierać, chcemy budować polskie firmy, które produkują polską żywność i które nie tylko są w stanie lokalnie dostarczyć do nas artykuły spożywcze, ale też są w stanie dostarczyć te artykuły przez nasze sieci (w ramach eksportu sieciowego - red.), gdzie mamy powiązaną kwestię dystrybucji, tak żeby dostawcy znowu nie ponosili dodatkowych kosztów związanych z eksportem tego towaru, przewożeniem go setki kilometrów - mówił Machoj w Karpaczu. - Mamy centra dystrybucji w taki sposób zorganizowane, że ten transport też jest bardzo mocno zoptymalizowany. Jesteśmy przede wszystkim też otwarci na współpracę z każdym, kto ma cośdobrego do zaoferowania - dodał.

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Piotr 15.09.2020

    Poprostu zgasił pan światło w ministerstwie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także