21.06.2018/16:40

Ożywienie na rynku fuzji i przejęć w branży mięsnej

Sektor M&A w branży mięsnej znajduje się w fazie ożywienia. Jakość polskich wyrobów przyciągnęła uwagę zagranicznych grup kapitałowych, które w ciągu ostatnich kilku lat przejęły istotnych graczy na polskim rynku – wskazuje Piotr Stobiecki, prezes CMT Advisory.

W ostatnich latach na polskim rynku fuzji i przejęć w branży mięsnej zauważalna jest wzmożona aktywność transakcyjna. Konsolidacji podlegają coraz większe podmioty, a o zainteresowaniu polskim mięsem świadczy to, że w strukturach właścicielskich polskich przedsiębiorstw pojawili się m.in. nowi azjatyccy gracze – Chińczycy i Tajowie.

Relatywnie niskie koszty produkcji, wysoka jakość mięsa i pewne rynki zbytu są głównymi czynnikami przemawiającymi za atrakcyjnością polskich przedsiębiorstw z branży mięsnej. - Odpowiedzią na wejścia zagranicznych grup kapitałowych jest stopniowa konsolidacja polskich przedsiębiorstw. Przykładem takiego procesu jest strategia realizowana przez Grupę Bruno Tassi, która skupia m.in. trzy znaczące polskie przedsiębiorstwa z branży mięsnej - Madej Wróbel, Peklimar oraz Unimies. Innym przykładem zachodzącej wewnątrzrynkowej konsolidacji jest Grupa Cedrob, która jest właścicielem przedsiębiorstwa Gobarto, czyli dawnego PKM Duda, oraz Zakładów Mięsnych Silesia – komentuje Piotr Stobiecki.

Zwraca uwagę, że w Polsce wciąż wiele przedsiębiorstw, głównie średniej i małej wielkości, pozostaje w rękach prywatnego kapitału. - Należy zatem zadać pytanie, czy trwająca konsolidacja zapoczątkowana wchłonięciem przez zagranicznych potentatów największych polskich przedsiębiorstw z branży mięsnej będzie dalej postępować, czy może jako odpowiedź na zachodzące procesy nastąpi łączenie średnich przedsiębiorstw w celu obrony przed przejęciami ze strony globalnych graczy i wywierania większego wpływu na polski i europejski rynek – zaznacza ekspert.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.