30.03.2016/21:05

Podatek handlowy zostanie zaprojektowany przez nowego wiceministra finansów

Wiesław Janczyk, który w środę 30 marca br. objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, będzie odpowiedzialny za dalsze prace nad tworzeniem nowego projektu ustawy o "podatku handlowym" - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl.

Nowy wiceminister finansów dołączył do resortu w miejsce Konrada Raczkowskiego, który odwołany został z tego stanowiska przez premier Beatę Szydło na początku marca. Raczkowski pożegnał się ze swoją funkcją po tym, jak podczas seminarium w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zapowiedział, że w 2016 r. w Polsce upadnie kilka małych banków ze względu na to, że są "toksyczne" oraz "niewłaściwie zarządzane i nadzorowane".

Janczyk, nowy sekretarz stanu w MF, sprawuje aktualnie stanowisko posła na Sejm RP trzecią kadencję z rzędu. Należy także m.in. do Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, czyli gremium, które 25 lutego br. przygotowało rekomendacje ws. podatku handlowego dla Ministerstwa Finansów.

Przypomnijmy, były to m.in. takie rekomendacje, jak: kwota wolna od podatku na poziomie 200 mln zł rocznie, podatek liniowy 0,9 proc., rezygnacja ze specjalnego opodatkowania sobót, niedziel i e-handlu, oraz umożliwienie odliczania "podatku handlowego" od podstawy opodatkowania (CIT i PIT). Oprócz tego parlamentarny zespół poparł pomysł wyłączenia z podatku systemów franczyzowych, za wyjątkiem takich sytuacji, w których występują powiązania kapitałowe między franczyzodawcą a franczyzobiorcą, w tym poprzez spółki pośrednie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.