05.11.2018/14:53

Podatek od sprzedaży detalicznej zostanie przesunięty na 2020 r.

Przed końcem roku należy spodziewać się nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Danina, która obowiązywać miała od września 2016 r., ale została zawieszona po interwencji Komisji Europejskiej, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów byłaby pobierana od 1 stycznia 2019 r. Jednak rząd, czekając na wynik dwóch postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zamierza odsunąć w czasie podatek handlowy o kolejnych 12 miesięcy.

Informacja o tym, iż trwają prace nad kolejną już nowelizacją ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Projekt ustawy przewiduje, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od dnia 1 stycznia 2020 r. W efekcie nastąpi przedłużenie do dnia 31 grudnia 2019 r. zawieszenia stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Skutkiem zmiany będzie kontynuacja zawieszenia działania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej - do końca 2019 r

Ministerstwo Finansów proponuje wejście w życie projektowanej ustawy z dniem 1 stycznia 2019 r., tj. od dnia  następującego po dniu, w którym skończy się termin, na jaki zawieszono stosowanie przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej ustawą z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, konieczność przedłużenia terminu zawieszenia podatku handlowego związana jest z nierozpoznaniem skarg złożonych przez Polskę do TSUE na dwie decyzje KE dotyczące owej daniny: z 19 września 2016 r. i 30 czerwca 2017 r., w których Polska wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji KE.

- Od rozstrzygnięcia TSUE uzależniona będzie możliwość pobierania podatku na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej. Istnieje ryzyko, że skargi nie zostaną rozpoznane przez TSUE do końca obowiązującego obecnie terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów - tłumaczy Rada Ministrów.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną w 2016 roku ustawą, przedsiębiorstwa z sektora handlu odprowadzałyby miesięczny podatek na podstawie swoich obrotów ze sprzedaży detalicznej. Danina skonstruowana została w oparciu o trzy progi i odpowiadające im progresywne stawki podatkowe. Do obrotu poniżej 17 mln zł zastosowano zwolnienie z podatku; dla obrotów między 17 mln zł a 170 mln zł zastosowano stawkę 0,8 proc., a dla obrotów przekraczających 170 mln zł zastosowanie miałaby stawka 1,4 proc. To właśnie progresja okazała się tym elementem, do którego Bruksela miała najwięcej zastrzeżeń.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.