16.09.2020/19:28

Polski rynek dóbr luksusowych może urosnąć o 13 mld zł do 2024 r.

Rynek dóbr luksusowych dynamicznie rośnie. Eksperci szacują, że do 2024 roku jego wartość może przekroczyć 38 mld złotych. W co najchętniej inwestują najbogatsi mieszkańcy naszego kraju?

Jak wynika z raportu KPMG, w 2019 roku rynek dóbr luksusowych w Polsce powiększył się o 5,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i wart był przeszło 25 mld złotych. W ciągu pięciu lat (do roku 2024) może on urosnąć o kolejne 13 mld złotych. Za dobrymi prognozami dla tej branży przemawia obecna dynamika bogacenia się Polaków. 

Zgodnie z danymi KPMG w roku 2018 mieszkało w naszym kraju ponad 1,4 mln osób zarabiających miesięcznie więcej niż 7,1 tys. złotych brutto, przeszło 234 tys. osób, których dochód miesięczny przekraczał 20 tys. złotych brutto, a bardzo bogatych, o dochodach powyżej 50 tys. złotych brutto było prawie 67 tys. Najszybciej wzbogacającą się grupą wśród zamożnych Polaków były osoby o dochodach rocznych powyżej 1 mln złotych brutto, które liczba osiągnęła 32 tys. Najwięcej spośród nich pochodziło z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Eksperci z KPMG szacują, że do roku 2022 w Polce może mieszkać nawet 2 mln osób z miesięcznymi dochodami powyżej 7,1 tys. złotych brutto.

Według raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce, 2019”, największym segmentem tego rynku są samochody – eksperci szacują jego wartość na 16,3 mld złotych. Na drugim miejscu plasuje się luksusowa odzież i akcesoria (3,1 mld złotych). W segmencie tym na uwagę zasługuje zwłaszcza obuwie, którego udział w rynku jest wyższy niż w części państw Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Niemczech. 

Jak wskazują analitycy, najszybciej rozwijająca się branżą są jednak usługi hotelarskie i SPA, których wartość w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 11,7 proc. Według prognoz segment ten w 2024 roku może osiągnąć 2,2 mld złotych, co oznaczałoby 58-procentowy wzrost w stosunku do roku 2019. Oprócz tego na znaczeniu zyskują najwyższej klasy alkohole (wzrost o 8,9 proc. rdr.), wśród których największą dynamiką wyróżnia się whisky. Według prognoz do 2024 roku sprzedaż tego trunku osiągnie wartość równą 1,2 mld złotych. Optymistyczne przewidywania dotyczą też luksusowej biżuterii, której średnioroczny wzrost w latach 2019-2024 szacowany jest na 6,9 proc. Do innych produktów luksusowych kupowanych w naszym kraju należą nieruchomości, samoloty oraz jachty.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także