21.06.2018/15:48

Polacy deklarują, że piją rozsądnie

Ponad 80 proc. Polaków konsumuje alkohol rozsądnie i z umiarem. Potrafimy po niego sięgać odpowiedzialnie i mamy odwagę powiedzieć „nie” – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej  „Trzeźwo myślę” na zlecenie Carlsberg Polska.

Racjonalne podejście do alkoholu ma coraz większą grupę zwolenników. Większość Polaków deklaruje, że zna swoje granice i umiar w piciu (71 proc.), a jeśli spożywa alkohol, to w taki sposób i w takiej ilości, aby mieć kontrolę nad tym, co się dzieje (68 proc.). - Przyczyn możemy się doszukiwać przede wszystkim w tendencjach dotykających innych obszarów naszego życia. Obecnie panująca moda na zrównoważone życie motywuje nas do przywiązywania większej wagi także do tego, jak się bawimy czy relaksujemy. W dobie mediów społecznościowych niektórzy z nas czują się też niejako zmuszeni do dbania o to, jak wygląda nasz wizerunek w sieci. Chociażby dlatego podczas wspólnych imprez ze znajomymi bardziej staramy się zachować kontrolę nad naszym zachowaniem po alkoholu - wyjaśnia Magdalena Chorzewska, psycholog, ekspert kampanii „Trzeźwo myślę“.

Znacząca większość społeczeństwa posiada również wiedzę na temat tego, kto nie powinien spożywać nawet najmniejszej ilości alkoholu. Wymieniono kolejno – kobiety w ciąży (87 proc.), matki karmiące (83 proc.), osoby, które będą prowadzić samochód (80 proc.), rodziców opiekujących się małymi dziećmi (74 proc.) oraz osoby niepełnoletnie (72 proc.).

Asertywność jest w modzie

O wysokiej świadomości odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu w Polsce świadczy fakt, że najczęściej odmawiamy go, gdy po prostu nie mamy na niego ochoty (67 proc.). Co ważne, połowa Polaków potwierdza, że w polskim społeczeństwie coraz częściej akceptuje się, gdy ktoś mówi „nie”, niezależnie od powodów. - Coraz bardziej popularna jest postawa zgodna z przekonaniem, że „piję, kiedy mam na to ochotę, a nie wtedy, gdy nie potrafię odmówić“ – komentuje Magdalena Chorzewska. – To właśnie możemy nazwać asertywnością. To umiejętność wyrażania własnego zdania, opinii i uczuć – prosto, naturalnie i otwarcie. W jej ramach zachowujemy się z szacunkiem zarówno wobec siebie, jak i innych. Warto podkreślić fakt, że asertywność jest umiejętnością nabytą i każdy może się jej nauczyć – dodaje.

Co istotne, większość respondentów nie spotkała się z żadnymi nieprzyjemnościami, z powodu odmowy (67 proc.) i nie czuje się również z tego względu wykluczona z towarzystwa (63 proc.). Jednak nadal 1/3 Polaków czuje się zobowiązana do tłumaczenia powodów swojej decyzji, w szczególności podczas imprezy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.