24.03.2020/16:30

Polacy ograniczą zakupy wielkanocne z powodu epidemii koronawirusa

Firma Blix zadała Polakom kilka pytań o planowane wydatki związane ze Świętami Wielkanocnymi. Kwestia wydaje się szczególnie ważna w kontekście rozwijającej się epidemii koronawirusa i kolejnych ograniczeń wprowadzanych przez polski rząd, a także samych operatorów handlowych. Zaprezentowane dane w dość jasny sposób pokazują, że ponad połowa naszych rodaków będzie ograniczać wydatki.

Eksperci firmy Blix zapytali Polaków m.in. o to, czy ze względu na sytuację w kraju (epidemia) w tym roku zamierzają ograniczyć wydatki na zakupy wielkanocne. 44 proc. ankietowanych odpowiedziało, że raczej tak, zaś 12,4 proc, że zdecydowanie tak. 24,1 proc. pytanych osób stwierdziło, że raczej nie, a 4,9 proc. ze zdecydowanie nie. Dane pokazują, że ponad 56 proc. pytanych konsumentów może ograniczać świąteczne wydatki z powodu epidemii koronawirusa, wydatków nie planuje zmniejszyć 39 proc. badanych.

Firma Blix zapytała także, w jakiego typu sklepach stacjonarnych polscy konsumenci planują zrobić zakupy. Aż 93 proc. z ankietowanych wskazało, że pójdzie na zakupy do sklepów dyskontowych, czyli Biedronki, Lidla Netto i Aldiego. Do hipermarketów takich jak Auchan, Kaufland, Tesco, czy E.Lelcerc uda się 39 proc pytanych, a do supermarketów, czyli do sklepów Polomarket, czy Stokrotka pójdzie zrobić świąteczne zakupy 23 proc. pytanych respondentów. Na zakupy na targowisko lub bazar uda się 18 proc. ankietowanych, zaś do sklepu osiedlowego 18 proc. Niewielka część klientów – po 2 proc. ankietowanych - uda się na zakupy do hal sieci Selgros i Makro, czyli hurtowni cash & carry oraz sklepów convenience, takich jak Żabka, czy Odido.

Jednocześnie raport firmy Blix pokazuje, że pomimo epidemii koronawirusa Polacy robiąc świąteczne sprawunki nie ograniczą się do wizyty w jednym dużym sklepie, a odwiedzą kilka rożnych formatów sklepów.  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.