12.12.2019/19:03

Polacy wydali w tym roku na dobra luksusowe 25 mld zł

W 2019 roku prognozowana wartość rynku dóbr luksusowych wzrosła względem poprzedniego roku o 5,4 proc. do kwoty 25 mld zł - wynika z corocznego raportu KPMG. To efekt bogacenia się całego społeczeństwa - w 2018 roku było już w Polsce ponad 32,1 tys. osób zarabiających powyżej miliona zł rocznie - to o prawie 40 proc . więcej niż rok wcześniej - czytamy w businessinsider.com.pl. 


Zdaniem Andrzeja Marczaka, partnera KPMG w Polsce, cały czas jesteśmy społeczeństwem na dorobku w porównaniu do Europy Zachodniej, jednak z roku na rok gonimy Zachód i stajemy się coraz bogatsi - podaje businessinsider.com.pl.

W 2018 roku w Polsce mieszkało już 234 400 osób zarabiających ponad 20 000 zł brutto miesięcznie, czyli - według metodologii KPMG - uznawanych za bogate. To o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Bardzo bogatych - czyli osób o dochodach ponad 50 000 zł - było o 33,5% więcej - 66 700. Natomiast liczba osób dobrze zarabiających, czyli powyżej 7100 zł brutto, wzrosła do 1,4 mln zł - ich łączne dochody wyniosły 319 mld zł.

Według ekspertów businessinsider.com.pl. na bogactwo można spojrzeć również pod względem liczby Polaków należących do kategorii HNWI, czyli takich, których majątek netto przekracza wartość 1 mln dol. Z danych KPMG wynika, że w 2019 roku w Polsce mieszka już 116 000 takich osób. Pod tym względem Polska już wyprzedziła Finlandię i Grecję, wciąż jednak daleko nam do Europy Zachodniej. Niezmiennie numerem jeden na Starym Kontynencie jest Wielka Brytania z 2,5 mln osób zaliczanych do kategorii HNWI.

Największym segmentem stanowiącym niemal dwie trzecie rynku dóbr luksusowych w Polsce pozostają samochody luksusowe i premium, a jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi tego rynku są usługi hotelarskie i spa.
- Spodziewamy się, że mimo że spodziewanego spowolnienia gospodarczego rynek dóbr luksusowych zachowa dużą odporność - mówi Tomasz Wiśniewski, partner KPMG. Do 2024 roku segment dóbr luksusowych nad Wisłą - według prognoz firmy - powinien wzrosnąć aż o blisko 60 proc. do 38 mld zł.  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.