29.03.2019/15:06

Polska Izba Mleka opracowała System Certyfikacji ,,Wolne od GMO”

Polska Izba Mleka opracowała Standard Certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności, dotyczący kontroli nad produkcją i przerobem mleka wytwarzanego przez krowy żywione paszami niemodyfikowanymi genetycznie. Certyfikacja pozwala stwierdzić, czy produkcja danej firmy może być oceniona jako „Wolna od GMO”.

Standard został zaplanowany dla wielu różnych obszarów łańcucha dostaw żywności, gdzie istotnym jest wskazanie postępowania, które zapewnia najwyższą jakość, a których wdrożenie i prawidłową realizację można potwierdzić w drodze certyfikacji.

Certyfikacja przeprowadzona przez niezależną jednostkę stworzoną przez PIM pozwala stwierdzić na podstawie szczegółowego audytu, czy dana firma wdrożyła i stosuje zasady określone w poszczególnych katalogach wymagań, w wyniku czego jej produkcja może być oceniona jako ,,Wolna od GMO”.

Każde przedsiębiorstwo zainteresowane certyfikacją standardu zobowiązane jest do wdrożenia wymagań określonych w poszczególnych katalogach zagrożeń. Katalogi wymagań są jednocześnie wytycznymi dla osób audytujących i na ich podstawie zostały stworzone listy kontrolne audytu, którymi posługują się audytorzy w toku oceny przedsiębiorstwa poddającego się certyfikacji.

Zdaniem eksperta programu ,,Wolne od GMO” prof. dr hab. Andrzeja Babuchowskiego stworzony przez Polską Izbę Mleka (PIM) „Standard Certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności” dotyczy „kontroli i nadzoru nad produkcją i przerobem mleka wytwarzanego przez krowy żywione paszami niemodyfikowanymi genetycznie. Ma on zapewnić, że mleko i produkty z niego wytwarzane nie pochodzą od krów żywionych paszami zawierającymi GMO. Jest to forma wsparcia branży mleczarskiej w walce o zaufanie konsumenta, tak w kraju, jak i za granicą.

Choć nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że mleko od krów żywionych paszami zawierającymi GMO, zawiera pozostałości GMO obecnego w paszach, to jednak część konsumentów nie daje temu wiary, poszukując mleka pochodzącego od krów, które nie są nimi żywione. W chwili obecnej jest to tylko mleko ekologiczne. Jednak jego produkcja jest ograniczona. Tak więc wprowadzenie przez PIM w/w standardu zwiększać może zaufanie konsumentów do mleka, które nie jest ekologiczne, a również nie zawiera GMO.” – podsumowuje ekspert.

Standard Polskiej Izby Mleka jest dostępny na jej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.