27.06.2018/09:58

Ponad 2,6 tys. zgłoszeń do PIP w sprawie łamania zakazu handlu w niedziele

Podczas dyżurów w okręgowych inspektoratach pracy, w dni objęte zakazem handlu wpłynęło prawie 2,6 tys. zgłoszeń (2 597) - podała Państwowa Inspekcja Pracy. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło: Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach (669), OIP Warszawa (480), OIP Kraków (241). Najmniej - do OIP Opole (14), OIP Kielce (23) i OIP Białystok (37).

Niejednokrotnie kilka zgłoszeń dotyczyło tej samej placówki handlowej. Zdarzały się także przypadki podania nieprawdziwych informacji – natomiast inspektor pracy, gdy udał się pod wskazany adres, stwierdził, iż ani pod tym adresem, ani w okolicy nie funkcjonuje placówka handlowa, której dotyczyło zgłoszenie.

Spośród wszystkich informacji, jeszcze w dniu zgłoszenia, inspektorzy pracy zweryfikowali 1 161(pozostałe są sprawdzane sukcesywnie). Inspektorzy pracy potwierdzili zasadność 309 informacji (ok. jedna czwarta zbadanych). W niektórych sytuacjach, ze względu na problemy z szybkim, bezspornym ustaleniem, czy sklep może korzystać z wyłączeń, o których mowa w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, nadal toczą się postępowania wyjaśniające. W pozostałych przypadkach sklepy były zamknięte lub otwarte zgodnie z przepisami.

Inspektor może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł, a w przypadku recydywy do 5 tys. zł. Może też wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu, który ma do dyspozycji grzywnę w wysokości maksymalnej 100 tys. zł.

Powyższe dane dotyczą okresu 11 marca - 17 czerwca br.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.