30.06.2021/14:38

Powstała Grupa Żabka – firma wkroczyła w 2021 r. z nową strukturą biznesową

Żabka Polska przeznaczyła 2020 r. na prace nad przekształceniem swojej struktury biznesowej. Od 1 stycznia 2021 r. firma formalnie działa jako Grupa Żabka. W jej skład wchodzą obecnie dwie główne jednostki biznesowe – Żabka Polska i Żabka Future – wspierane przez trzy piony zajmujące się przywództwem strategicznym.

Model biznesowy Grupy Żabka opiera się na tworzeniu i rozwijaniu biznesów w formacie modern convenience, który w centrum stawia szybką i wygodną możliwość realizacji potrzeb klienta. W Grupie największą jednostką biznesową jest Żabka Polska, skupiająca obszar handlowy. Jest ona zarządzana przez Adama Manikowskiego. Istotną jednostką jest też Żabka Future, która odpowiada za rozwój biznesu i narzędzi technologicznych. Za tę jednostkę odpowiada Tomasz Blicharski.

Wyróżniono ponadto piony wspierające rozwój Grupy - strategiczny, zarządzania zasobami ludzkimi i kulturą organizacyjną oraz finansowy. Zespołem Strategii Konsumenckich kieruje Anna Grabowska, za Zespół Strategii Personalnej odpowiada Jolanta Bańczerowska, a za Zespół Strategii Finansowej – Marta Wrochna-Łastowska.

Za strategię odpowiedzialności całościowo odpowiada Anna Grabowska, jednak ze względu na integrację strategii odpowiedzialności ze strategią biznesową, każdy z członków zarządu odpowiada za realizację celów odpowiedzialności w swoim obszarze.

Spółka Żabka Polska odpowiada za sieć sklepów prowadzonych w formule modern convenience. Ich zadaniem jest upraszczanie codzienności, dlatego placówki sieci to małe sklepy (średnio 67 mkw) położone w dogodnych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach.

Sklepy są prowadzone na zasadzie franczyzy – na koniec 2020 r. do sieci należało 5518 franczyzobiorców. Żabka stwarza możliwość otwarcia własnego biznesu każdemu, kto jest zainteresowany współpracą. Klientom natomiast sieć oferuje innowacyjny asortyment odpowiadający na impulsowe misje zakupowe.

Żabka Polska sp. z o.o. (dawniej: Sarley Investments sp. z o.o.) została zawiązana aktem założycielskim sporządzonym w formie aktu notarialnego z 23 sierpnia 2016 roku. Wysokość kapitału zakładowego spółki Żabka Polska sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 113 215 000 zł. Siedziba spółki mieści się przy ul. Stanisława Matyi 8 w Poznaniu. Na dzień 31 grudnia 2020 roku jedynym wspólnikiem spółki Żabka Polska sp. z o.o. był Heket Investments S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu, przy ul. Monterey 20. Spółka nie posiada oddziałów (zakładów).

Informacje pochodzą z raportu „Wygodnie i Odpowiedzialnie” – to trzeci raport odpowiedzialności przygotowany przez Żabka Polska. Stanowi kompendium wiedzy o działaniach podejmowanych przez Grupę w obszarze zrównoważonego rozwoju w 2020 roku. Został przygotowany zgodnie z międzynarodowym standardem raportowania niefinansowego Global Raporting Initiative (GRI) w wersji CORE oraz rekomendacjami dotyczącymi raportowania pozafinansowego zawartymi w publikacji Światowego Forum Ekonomicznego – „Measuring Stakeholder Capitalism: Towards Common Metrics and Consistent Reporting of Sustainable Value Creation”. Odnosi się także do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, 10 Zasad United Nations Global Compact. Raport po raz pierwszy został poddany niezależnej, zewnętrznej weryfikacji przez międzynarodową firmę Ernst & Young Audyt Polska.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także