11.10.2020/08:10

Zakaz handlu w niedziele hamuje możliwości odrabiania strat. Kolejny apel o poluzowanie przepisów

Polska Rada Centrów Handlowych po raz kolejny zaapelowała do władz państwowych o zawieszenie zakazu handlu w niedziele, by umożliwić firmom z branży szybszą odbudowę przychodów po wiosennym lockdownie. Ewentualna liberalizacja przepisów miałaby także być odpowiedzią na drugą falę pandemii.

- Dzisiaj każda inicjatywa pobudzająca handel ma ogromne znaczenie, ponieważ może przyczynić się do poprawienia sytuacji w gospodarce i co najważniejsze na rynku pracy, któremu grozi wzrost bezrobocia. Zakończenie okresu wsparcia dla firm z powodu pandemii mocno zweryfikuje sytuację przedsiębiorstw - podkreśla PRCH w komunikacie.

Organizacja podkreśla, że w centrach handlowych pracuje dziś ponad 400 tys. osób. - Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną weryfikować swoje strategie rozwoju oraz szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach - ostrzega PRCH.

Zaznacza przy tym, że centra handlowe "stymulują gospodarkę również poprzez zlecanie istotnej części obsługi obiektów podwykonawcom, na co wydawane jest ok. 3,4 mld zł rocznie". W tym miejscu organizacja wskazuje, że każda z galerii współpracuje z kilkunastoma firmami zewnętrznymi, które zajmują się m.in. utrzymaniem czystości, pielęgnacją terenów zielonych, ochroną czy usługami marketingowymi. W konsekwencji konieczność szukania oszczędności po stronie właścicieli i zarządców galerii, a co za tym idzie zmniejszenie zakresu współpracy z podwykonawcami, może sprawić, że także w tych firmach etaty mogą być zagrożone.

- Przywrócenie handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na obroty najemców szczególnie z tych branż, które dziś najmocniej zmagają się ze skutkami pandemii: gastronomicznej, rozrywkowej czy usługowej. Należy podkreślić, że w dalszym ciągu obiekty handlowe nie odbudowały wskaźników odwiedzalności (footfall) do poziomów sprzed pandemii - argumentuje PRCH.

Z przywołanych przez organizację danych z września 2020 r. wynika, że footfall utrzymuje się na średnim poziomie 81 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Największy ruch jest zauważalny w soboty, we wrześniu br. przewyższył on średnio aż o 44 proc. wskaźnik odwiedzalności odnotowany dla średniej z pozostałych dni handlowych tygodnia, co oznacza, że klienci wybierają weekend jako najbardziej wygodny czas na zakupy.

Według danych PRCH, w ostatnie niedziele handlowe – które przypadły w czerwcu i sierpniu - footfall był "znacząco wyższy" niż w pozostałe dni tygodnia, zbliżony do wartości ubiegłorocznych, a w niektórych obiektach nawet do 40 proc. wyższy niż w analogiczne niedziele handlowe w roku 2019.

- Otwarcie centrów handlowych w niedziele umożliwiłoby ograniczenie sobotnich kolejek i rozłożenie ruchu klientów odwiedzających galerie z dotychczasowych sześciu na siedem dni, poprawiając bezpieczeństwo i komfort robienia zakupów w warunkach konieczności zachowania dystansu społecznego - podkreśla PRCH w komunikacie.

Ponadto PRCH wskazuje, że handel jest "jednym z filarów rozwoju gospodarczego, a jego pobudzenie poprzez zniesienie zakazu handlu w niedziele miałoby pozytywny wpływ na całą gospodarkę, przyczyniając się do oczekiwanego przez rząd efektu odbicia". Organizacja podkreśla, że centra handlowe odpowiadają aż za około 30 proc. handlu detalicznego w naszym kraju.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • inga do dm 14.10.2020

  powiem raz jeszcze zabierać te łapska od wolnej niedzieli , epidemia koronawirusa 6000 zakażeń to nie jest miejsce i czas na niedzielne zakupy , a studenci nie garną sie do niedzielnej pracy , a może ty sam zakasasz rękawy i pomaszerujesz do niedzielnej pracy

 • DM 13.10.2020

  inga, powiedz to studentom lub ludziom, którzy chcą sobie dorobić; zajmij sięsobą i innym nie dyktuj, jak mają żyć;
  gwarancja wolnych niedziel dla chętnych rozwiązałaby problem

 • inga 12.10.2020

  zabierać te chciwe łapska od wolnej niedzieli

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także