28.04.2020/16:08

Producenci mięsa i mleka mają problem z niedrożnymi kanałami dystrybucji

Silne ograniczenie działalność restauracji, barów i hoteli w krajach Unii Europejskiej spowodowało spadek popytu na żywność. Nie mogło to pozostać bez wpływu na polski sektor spożywczy, który jest mocno nastawiony na sprzedaż eksportową, a na rynkach zagranicznych branża HoReCa była jednym z ważniejszych odbiorców końcowych dla polskich przedsiębiorstw. Oczywiście, wpływ nie jest jednakowy dla wszystkich firm. Są branże mocniej dotknięte przez zablokowanie wskazanego kanału sprzedaży, ale są też takie, które zupełnie tego nie odczuły – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska.

Sektorami, które znalazły się obecnie w najtrudniejszej sytuacji, są produkcja mięsa wołowego oraz mięsa drobiowego. – W obu tych branżach eksport był ważnym kanałem sprzedaży. Ok. 70-80 proc. wołowiny produkowanej w Polsce oraz ok. 50 proc. produkcji drobiu trafiało na eksport. Głównym rynkiem zbytu były kraje UE – komentuje Grzegorz Rykaczewski. – W przypadku wołowiny problemem jest nie tylko ograniczenie działalności firm z branży HoReCa, ale również zamknięcie zakładów przetwarzających np. skóry w niektórych krajach UE. W efekcie zmniejszyło się zapotrzebowanie nie tylko na mięso, ale również na uboczne produkty uboju bydła, co spowodowało z kolei spadek wartości tzw. „piątej ćwiartki” – dodaje.

Wołowiny konsumuje się w Polsce niewiele i nie możliwości, aby tę konsumpcję w krótkim czasie mocno zwiększyć, tak aby zagospodarować mięso niesprzedane za granicą. – Ten problem występuje również w drobiu, i to pomimo tego, że jego spożycie krajowe jest znacznie wyższe od wołowiny. Efektem jest wzrost podaży na rynku polskim, oraz spadek cen mięsa w zakładach przetwórczych i w konsekwencji również spadek cen skupu żywca. Przemysł mięsny potrzebuje czasu, aby przynajmniej część produktów sprzedać na innych rynkach – zaznacza analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska.

Wśród branż, które funkcjonują pod presją zakłóceń związanych z pandemią jest również branża mleczarska. Wydaje się jednak, że w tym przypadku problemy są nieco mniejsze, niż w sektorach drobiu i wołowiny. – Również w tym przypadku eksport jest istotnym kanałem zbytu produktów. Średnio stanowi on ok. 30 proc. wolumenu produkcji produktów mleczarskich. Z drugiej strony większość przedsiębiorstw mleczarskich ma zdywersyfikowaną strukturę sprzedaży, uwzględniającą zarówno towary masowe, będące przedmiotem obrotu na rynkach światowych, jak i galanterię, lokowaną głównie w kraju – tłumaczy ekspert. – To zbalansowanie oferty produktowej powinno zmniejszać negatywny wpływ koronawirusa. W gorszej sytuacji są obecnie zakłady, które specjalizowały się tylko w sprzedaży do branży HoReCa, ale w całym sektorze takich firm jest niewiele – podkreśla.

– Oczywiście spadające ceny produktów mleczarskich mają wpływ na kondycję krajowej branży. Zakłady mają ograniczone możliwości konsumowania niższych cen produktów, więc bardzo możliwe jest, że w części przeniosą je na dostawców surowca i obniżą ceny za mleko. W najbliższych miesiącach spadkom cen mleka w skupie będą też sprzyjały czynniki sezonowe, które jednak w drugiej połowie roku powinny stabilizować ceny, nawet w przypadku gorszej koniunktury w eksporcie – prognozuje Grzegorz Rykaczewski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.