24.11.2020/23:05

Przed Allegro nieunikniony spadek rentowności. Wejście Amazona do Polski dużym zagrożeniem dla platformy

Wejście Amazona, ryzyko logistyki i spadek rentowności to według analityków Biura Maklerskiego mBanku największe ryzyka dla spółki Allegro w najbliższej przyszłości.

Allegro.pl jest najpopularniejszą w Polsce platformą e-commerce z ponad 40 proc. udziałem w rynku . Przez ostatnie lata Allegro przekształciło się z witryny aukcyjnej C2C w marketplace 3P z bardzo szeroką bazą ofert (164,2 mln zł na I połowę br.), dużą liczbą kupujących (12,3 mln) i sprzedawców (117 tys.).

Według analityków mBank BM wysokie premie do hegemonów światowego e-commerce czyli Amazona i Alibaby są nieuzasadnione z/w na niższy poziom wzrostu EBITDA Allegro oraz niskie bariery wejścia na rynek, co jest typowe dla „light-asset” 3P marketplace, którym Allegro jest obecnie. Dodatkowo zaawansowanie logistyczne, bogate systemy lojalnościowe i międzynarodowa obecność czynią konkurentów Allegro bardziej atrakcyjnymi typami inwestycyjnymi.

Zdaniem analityków mBank BM kluczowym elementem ryzyka dla Allegro jest konkurencja. W scenariuszu bazowym analitycy mBanku BM - zakładają wejście Amazona do Polski do końca przyszłego roku. Ich zdaniem odpowiedzią Allegro będzie lojalizacja bazy kupujących poprzez program Allegro Smart!, co spowoduje spadek marży EBITDA (z 51,6 proc. w 2019 r. do 40,0 proc. w 2023 r.) i szerokie inwestycje we własną logistykę.

Ponad 40 proc. udział Allegro w rynku czyni platformę dobrym typem inwestycyjnym do monetyzacji wzrostu polskiego rynku e-commerce, który cechuje się wyraźnie niższymi wskaźnikami penetracji vs. zagranica (Polska 8 proc. w 2019 r. vs. USA 15 proc., UK 18 proc., Chiny 27 proc.). Analitycy mBanku BM spodziewają się, że CAGR na lata 2019-23 polskiego e-commerce wyniesie 22,9 proc.

Amazon posiada dziewięć centrów logistycznych w Polsce i jest prawie gotowe do obsługi rynku. Pomimo wyższych take rate Amazona vs. Allegro, jego value proposition dla kupujących (Amazon Prime, wachlarz produktów, dostawa tego samego / następnego dnia), jak i sprzedawców (usługi fulfillment, dostęp do rynków globalnych) jest bogaty i spotka się z dużym popytem.

W celu obrona udziału w rynku przed Amazon, Allegro będzie zmuszone do zaproponowania większego wachlarza opcji bezpłatnej dostawy, co spowoduje wzrost kosztów logistyki (zakładamy dofinansowanie usługi Allegro Smart! na poziomie 2,5 proc. GMV w 2024 r. vs. 1,2 proc. w 2019 r.) oraz wzmożoną aktywność w sieci (także poprzez większe zakupy ruchu).

InPost jest ważnym kontrahentem Allegro i jest obecnie w trakcie sprzedaży. Allegro ma prawo pierwokupu. Rezygnując z zakupu InPostu Allegro poniesie ryzyko zmiany warunków handlowych przez nowego właściciela. Lepszą sytuacją dla Allegro byłby - zdaniem analityków mBanku BM - zakup znacznego pakietu i sprzedaż pozostałej części w IPO, co budzi ryzyko wydatków w przyszłości.

Grupa Allegro jest operatorem wiodącej platformy handlowej online w Polsce – Allegro.pl – oraz czołowej porównywarki cen online w Polsce – Ceneo.pl. W październiku 2020 r. Grupa Allegro miała szóstą pozycję w polskim Internecie z 20,8 mln realnych użytkowników i zasięgiem na poziomie 71,8 proc.

Analitycy mBanku BM inicjują pokrycie analityczne Allegro z wyceną 54 zł / akcja (przy cenie 67,89 zł / akcja) i rekomendacją sprzedaj.

 

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Vec 27.11.2020

    Boże.... Jak ja nie lubię polskiego serwowania wiedzy...

  • Ricky 25.11.2020

    Ciekawa informacja podana w fatalny sposób. Moglibyście się przyłożyć do zredagowania tekstu zamiast wklejać tu surowe tłumaczenie z maszyny. Straszny bełkot.

  • Piotr 25.11.2020

    Zdaję sobie sprawę, że jesteście Państwo narzędziem dla profesjonalistów, ale będę wdzięczny za większy szacunek dla czytelników i dbałość podczas pisania artykułów. Odniosłem wrażenie, że artykuł został przetłumaczony z języka angielskiego za pomocą elektronicznego tłumacza bez korekty redakcyjnej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.