09.10.2020/14:04

Przejęcie Tesco Polska przez Netto. UOKiK skierował postępowanie do drugiego etapu

Prezes UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie dotyczące przejęcia 301 sklepów Tesco Polska przez sieć Netto (Salling Group).

- W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku - uzasadnia urząd.

Przypomnijmy, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek. Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie, a zgłoszona koncentracja nie dojdzie do skutku.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

Właśnie za taką sprawę uznane zostało przez UOKiK przejęcie niemal całego biznesu Tesco Polska przez duńskie Salling Group.

Jak mówił niedawno portalowi wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, tego rodzaju procesy koncentracyjne muszą przejawiać szczególne zainteresowanie urzędu, ponieważ konkurencja podmiotów na poziomie lokalnym sprzyja ochronie praw konsumenta.

- Musimy zadbać o to, by była to zdrowa konkurencja, bo w przypadku jej braku, przekroczenia pewnych udziałów w rynku, podmioty mogą dążyć do tego, by stosować wyższe marże niż na obszarach, gdzie konkurencja jest mniejsza. Dlatego musimy zapewnić różnorodność i wystarczającą konkurencję również na rynkach lokalnych. Jesteśmy gotowi, by przeprowadzić to postępowanie jak zawsze rzetelnie i w trosce o zapewnienie ochrony konkurencji na rynku krajowym – zapewnił szef UOKiK.

Przypomnijmy, że władze sieci Netto deklarowały, iż spodziewają się uzyskania od UOKiK zgody na przejęcie 301 sklepów Tesco w Polsce przed końcem 2020 r. Z kolei Tesco przed kilkoma dniami oświadczyło, iż chciałoby zamknąć sprzedaż placówek na rzecz Salling Group do wiosny 2021 r.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Nor 09.10.2020

    To było oczywiste teraz potrwa to około roku i to myśle ze może dłużej ale bardzo dobrze tak trzeba nie można wyrażać zgody na każda transakcje. Zreszta kombinatorzy z Tesco musza wiedzieć ze nie pójdzie tak łatwo jak z pojedynczymi sklepami

  • Nick 09.10.2020

    Co zz najemcami Pasaży Tesco? WH coś wie? Zainteresujecue się? To było do Was pytanie!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także