16.10.2018/14:35

R. Brzoska, InPost: E-commerce i logistyka niecierpliwie czekają na technologię 5G

Technologia 5G otworzy nowe możliwości szybkiego przesyłu danych, tworzenia nowych rozwiązań w biznesie, jak i w życiu codziennym. Nadchodząca rewolucja zmieni także rynek e-commerce, w tym rozwiązania logistyczne dedykowane tej branży.

Na początku 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dokument pt. "Strategia 5G dla Polski", który zakłada, że od 2020 roku w Polsce będzie działała telekomunikacyjna sieć piątej generacji (5G). Projekt jest, aby sieć objęła wszystkie miasta i główne szlaki transportowe do 2025 roku.

Technologia 5G – nowy standard sieci komórkowej – będzie początkiem kolejnego etapu rewolucji technologicznej. Umożliwi szybszy rozwój internetu rzeczy, rozwiązań smart city, telemedycyny, pozwoli także na rozwój sektora e-commerce i tradycyjnego handlu, a także podniesie efektywność procesów logistycznych i dostaw towaru. Technologia zrewolucjonizuje styl życia, ale z drugiej strony całkowicie zmieni też model prowadzenia biznesu. W porównaniu do obecnie stosowanej technologii LTE stworzy wręcz rewolucyjne możliwości, oferując szybsze łącza komunikacji i większą pojemność sieci. Sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością wielokrotnie większą, sięgającą nawet 20 Gb/s. Czas opóźnienia transmisji danych skróci się z dzisiejszych 50 do ledwie 1 milisekundy, co będzie miało ogromne znaczenie dla rozwijania tzw. technologii jutra. Większość ekspertów jest zgodna, że upowszechnienie 5G będzie początkiem kolejnego etapu rewolucji technologicznej i umożliwi rozwój internetu rzeczy na masową skalę. Wskazują oni, że technologia 5G wykracza daleko poza możliwości obecnej telekomunikacji mobilnej, a nawet nasze wyobrażenia o tym, co telekomunikacja mobilna potrafi.

Technologia 5G to szansa na podniesienie efektywności procesów logistycznych i łańcucha dostaw, dotyczy to nie tylko rynku e-commerce, gdzie szybka dostawa odgrywa coraz ważniejszą rolę, ale także w ograniczeniu strat i ograniczenia kosztów funkcjonowania dostaw do tradycyjnych sklepów. Technologia 5G, to także rzeczywista szansa na sukces – testowanych obecnie - dostaw za pośrednictwem dronów. Dzięki możliwości niezwykle szybkiego przekazywania danych urządzenia będą mogły sprawnie i szybko realizować zaplanowane zadania związane z dostawami zakupionych towarów. Szybki internet oznacza ograniczenie możliwości wypadków, nie tylko wśród urządzeń przemieszczających się w powietrzu ale także na ziemi.

 Przykładem mogą być samochody autonomicznych, które poruszają się bez asysty kierowcy. W tym przypadku najważniejszy jest czas i niezawodność przesyłu danych. Samochody autonomiczne, poruszające się w gęstym ruchu miejskim będą generowały niezliczone dane. Czas ich reakcji jest krytyczny, żeby poruszały się bezkolizyjnie. Technologia LTE z pewnością nie poradziłaby sobie z tym zadaniem. Tu konieczna jest technologia 5G

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.