30.09.2020/09:32

Restauracje i catering odczują skutki wprowadzenia nowych obostrzeń w związku z Covid-19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w niektórych powiatach. Najważniejsza zmiana dla przedsiębiorców dotyczy limitów osób biorących udział w zgromadzeniach i modyfikacji godzin działania restauracji.

Szef resortu zdrowia wskazał, że ze względu na sytuację pandemiczną oraz rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe obostrzenia.

 - W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań. Teraz ta liczba przekroczyła 1 tys., a ostatnio nawet 1,5 tys. nowych przypadków zachorowań dziennie – podał szef resortu zdrowia dr Adam Niedzielski. - To konsekwencja przywracania normalności, powrotu dzieci do szkół i powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią. Rośnie liczba interakcji społecznych i rośnie liczba zachorowań – dodał dr Niedzielski. 

Nowe obostrzenia będą wprowadzane strefowo. Resort obserwuje ścieżkę rozwoju pandemii, a polityka obostrzeń będzie zmieniana, w zależności od skali zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Adam Niedzielski poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, który wprowadzi nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Przyjęcie rodzinne to też impreza weselna. Może się więc okazać, że na wprowadzanych obostrzeniach ucierpią lokalne firmy cateringowe, domy weselne i restauracje. Resort zdrowia zapowiedział, że zgodnie z projektowanymi zmianami, w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Minister podkreślił, że resort dokładnie monitoruje rozwój pandemii. - To nie liczba nowych zachorowań jest najważniejsza, ale najważniejszym wskaźnikiem jest liczba zajętych łóżek i liczba zajętych respiratorów - wskazał. - Chcemy, by liczba wolnych łóżek i respiratorów odpowiadała zapotrzebowaniu. Na razie liczba łóżek jest wystarczająca. Nie ma takiej możliwości, żeby ich zabrakło - podkreślił minister Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, do końca tego tygodnia mają powstać specjalne rozporządzenia, w których zostanie opisany schemat postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie i ze stwierdzonym zakażeniem. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także