24.05.2022/19:28

Rodzice pracujący w handlu będą mieli łatwiej dzięki dyrektywie unijnej?

W sierpniu 2022 r. Polska wprowadzi w życie przepisy prawa pracy implementujące dyrektywę Unii Europejskiej, która wprowadza korzystne rozwiązania dla pracujących rodziców lub opiekunów. Odpowiada ona potrzebom pracowników, którzy chcą łączyć życie zawodowe z prywatnym w ramach koncepcji work-life balance.

Wdrożona dyrektywa jest pozytywnie odbierana przez pracowników między innymi dlatego, że rozszerza zakres uprawnień urlopowych w zakresie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego. Stwarza również większy zakres ochrony stosunku pracy, poszerza zakres informacji, jakie mają być przekazywane pracownikom – a także uelastycznia czas pracy, co jest szczególnie istotne kiedy bywają trudności z połączeniem obowiązków zawodowych z prywatnymi.

– Oczywiście te rozwiązania są korzystne dla pracowników, ale niekoniecznie pozytywnie odbierane przez pracodawców – dlatego że w pewien sposób zaburzają sprawną organizację pracy. Mogą rodzić szereg wątpliwości i barier zwłaszcza u małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie stan zatrudnienia nie jest zbyt duży i każda nieobecność pracownika może rodzić problemy natury organizacyjnej – powiedziała serwisowi eNewsroom Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy w Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Ekspertka przekonuje, że większe firmy mogą sobie z tym poradzić, choć zwraca uwagę, że generalnie są to dla przedsiębiorstw dodatkowe obciążenia.

– Istnieją obawy, czy w ten sposób także przepisy prawa pracy nie będą zniechęcały do zatrudniana w tej formule. Czy czasem bardziej popularne nie będą umowy cywilno-prawne, które aż tylu obowiązków i dodatkowych uprawnień dla pracownika nie wprowadzają. Oczywiście koncepcja work-life balance jest bardzo ważna – należy rozszerzać i wzmacniać różne elastyczne rozwiązania. Jednak w taki sposób, aby one były do przyjęcia przez pracodawców tworzących miejsca pracy właśnie dla pracujących rodziców – analizuje Spytek-Bandurska.

Źródło: eNewsroom

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także