29.10.2021/19:57

Sejm uchwalił ustawę o podwyższeniu akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń!

Sejm uchwalił w piątek wieczorem nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 219 posłów, przeciw było 208, 10 wstrzymało się od głosu.

Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie poprawek oraz nie poparli wniosku opozycji, która chciała, żeby pieniądze z podwyżki akcyzy przekazać na ochronę zdrowia. Jak wskazywała wcześniej opozycja, podwyżki akcyzy nie mają jej zdaniem na celu dbałości o zdrowie obywateli, a jedynie łatanie coraz większych dziur w budżecie.

Nowelizacja ustawy zakłada podniesienie stawek akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń w 2022 roku. Kolejne podwyżki wyznaczone jako tzw. ścieżka podwyżek przewidziane są na lata 2023-2027.

Jak argumentowali ostatnio w Sejmie przedstawiciele Konfederacji oraz przemysłu spirytusowego, proponowane podwyżki mogą doprowadzić do niemal dwukrotnego wzrostu ceny alkoholu. Jednym słowem za kilka lat za półlitrową butelkę wódki konsumenci zapłacić będą musieli ok. 50 zł. Jak wskazywał marek Sypek ze Stock Polska, obecnie cena produkcji półlitrowej butelki wódki to ok. 2 zł, resztą stanowią podatki i marże.

Zgodnie z proponowanymi zapisami od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie mają wzrosnąć o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie ze 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów. Również stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Nowela przewiduje także harmonogram dalszych podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego - podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.