08.05.2020/08:54

Sklep internetowy Merlin.pl ma problemy z realizacją zamówień

Coraz większa liczba klientów platformy Merlin.pl skarży się na problemy z realizacją zamówień. Prezes zarządu Merlin Group, Anna Prymakowska, tłumaczy się „wzmożoną aktywnością klientów” – relacjonuje portal Niebezpiecznik.pl.

Już na początku kwietnia do portalu specjalizującego się w bezpieczeństwie korzystania z Internetu odnotował pierwsze, pojedyncze przypadki problemów z realizacją zamówień składanych na platformie Merlin.pl. Ostatnio coraz większa grupa klientów narzeka na to, że serwis nie dostarcza przesyłek, przekłada datę dostawy, nie odpowiada na monity czy nie zwraca pieniędzy za niezrealizowane zamówienia.

W zaistniałej sytuacji portal zaleca, aby w podobnych sytuacjach klienci dokonywali reklamacji transakcji za pomocą procedury Chargeback, a w przypadku nowych zamówień korzystali z przesyłek za pobraniem.

Niebezpiecznik.pl zwrócił się do serwisu Merlin.pl z prośbą o komentarz. Anna Prymakowska, prezes zarządu Merlin Group, zapewniła w odpowiedzi, że sklep „funkcjonuje bez przeszkód”, choć w ostatnim czasie odnotowano „opóźnienia w realizacji niektórych zamówień”. Jako przyczynę szefowa firmy wskazała wzmożony ruch w sieci.

„Niefortunnie wzmożona aktywność klientów oraz długi majowy weekend połączył się z aktualizacją platformy do zarządzania sklepami całej grupy. Spowodowało to opóźnienia, których jesteśmy świadomi i za które wszystkich naszych klientów jeszcze raz bardzo przepraszamy.” – pisze Prymakowska i zapewnia, że wciągu najbliższych dni wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.