24.04.2017/10:12

Skupujemy coraz mniej norweskiego łososia

Przetwórcy ryb w Polsce kupują mniej łososia niż przed rokiem – pisze „Puls Biznesu”.

Spadek popytu na norweskiego łososia ma związek z tym, że ryba bardzo podrożała. Z norweskich danych wynika, że w pierwszym kwartale br. sprzedaż do krajów unijnych wzrosła o 11 proc. pod względem wartości przy wolumenowych spadkach rzędu 5 proc. Wzrosły natomiast wolumeny dostarczane do Azji i Stanów Zjednoczonych (o 29 proc.), dzięki czemu wielkość sprzedaży utrzymała się na plusie.

Polska jest wciąż największym odbiorcą łososia, w czołówce są też Francja i Dania. W I kwartale br. nasi przetwórcy kupili o 2 proc. mniej tej ryby. Branża już wcześniej sygnalizowała, że łosoś drożeje. Odczuwalne zmniejszenie popytu może odwrócić jedynie spadek istotny spadek cen surowca.

„Puls Biznesu” przypomina, że konsumpcja łososia w Polsce podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat. Statystycznie Polak spożywa 13 kg ryb rocznie i mimo trendu prozdrowotnego ta liczba nie rośnie.

Więcej w „Pulsie Biznesu”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.