13.08.2020/20:24

Sprzedaż polskich kosmetyków rośnie dzięki eksportowi

Nastroje większości polskich eksporterów z branży urody są znacznie lepsze niż na początku pandemii, gdy większość firm obawiała się spadku popytu za granicą, borykała się z problemami z transportem oraz brakami w dostawach surowców i opakowań – informuje „Rzeczpospolita”.

Przybywa też polskich firm, którym koronawirus nie przeszkodził w wejściu na nowe rynki. „Rzeczpospolita” podaje przykład kosmetyków Dr Irena Eris, które w czasie pandemii weszły na półki perfumerii Douglas we Włoszech, a także firmy Floslek, która obecnie notuje ponad 50-proc. wzrost zagranicznej sprzedaży. Zdaniem Katarzyny Furmanek, prezesa firmy, znacznie przyczynił się do tego wzrost sprzedaży dermokosmetyków. Od maja współpracę z Chinami wznowiła firma Ziaja, która notuje także bardzo dobre wyniki sprzedaży w Europie, a w Azji utrzymała ubiegłoroczny poziom eksportu.

Zdaniem cytowanej przez „Rzeczpospolitą” Blanki Chmurzyńskiej-Brown, dyrektor generalnej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, krajowi producenci zbierają teraz owoce z wytężonej pracy nad rozwojem eksportu, które prowadzili w ostatnich kilku latach, przy pomocy rządowych programów wsparcia eksportu i rządowych agend. W tym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która w ostatnich latach mocno zabiega m.in. o nowe rynki w Azji.

Szansą dla polskich firm stał się również eksport preparatów do higieny i dezynfekcji. Dzięki szybkiej ścieżce rejestracji produktów biobójczych w Polsce zarejestrowano ponad 2,2 tys. nowych produktów biobójczych – z czego ponad 130 przypada na firmy kosmetyczne. Uproszczone procedury rejestracji tego typu preparatów zostały właśnie przedłużone przez Urząd  Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów  Medycznych i Produktów Biobójczych.

Według Blanki Chmurzyńskiej-Brown wyzwaniem – ale i dużą szansą dla polskich firm – mogą być też wirtualne targi i konferencje, którymi z powodu pandemii zostały zastąpione tradycyjne wydarzenia (np. bolońskie targi Cosmoprof zostały  przekształcone w wirtualne WeCosmoprof). Jak podkreśla w rozmowie z „Rz” szefowa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego wirtualne targi, choć wymagają nowych narzędzi, obniżają łączne koszty udziału w imprezach. Dzięki temu wiele imprez może być teraz łatwiej dostępnych, zwłaszcza, że branża kosmetyczna przekonała Ministerstwo Rozwoju, by fundusze na udział w targach można było wykorzystać na wirtualną obecność na imprezach online.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także