30.07.2018/11:14

Stora Enso notuje wzrost przychodów ze sprzedaży i zysku za II kw. 2018

Producent opakowań, firma Stora Enso zanotowała odnotowała w II kw. 2018 r. wzrost przychodów ze sprzedaży oraz zysku operacyjnego EBIT, na co wpłynęły przede wszystkim optymalizacja portfolio produktów i właściwa polityka cenowa. Kierownictwo firmy przewiduje, że oba wskaźniki utrzymają zadowalający poziom także w III kw. br.

Przychody Stora Enso ze sprzedaży wyniosły w omawianym okresie 2 664 mln euro, co oznacza wzrost o 5,4 proc. w porównaniu z 2. kwartałem ub.r. (wówczas sprzedaż wyniosła 2 528 mln euro). „Wyłączając wydzieloną z naszych struktur spółkę Puumerkki, wskaźnik ten przekroczył 7 proc.. To wynik z jednej strony korzystnych cen, z drugiej – odpowiedniego zarządzania portfolio produktów – podkreśla Karl-Henrik Sundström, CEO Stora Enso.

– Jestem szczególnie dumny z zysku operacyjnego EBIT, który wzrósł o 50 proc. i wyniósł 327 mln euro i to pomimo wielu niesprzyjających czynników, z jakimi mieliśmy do czynienia w II kw. Związane one były z działalnością produkcyjną, wyższymi niż przewidywane kosztami konserwacji sprzętu oraz problemami z dostawami drewna. Warto w tym miejscu przyjrzeć się jednostce Consumer Board, która – pomimo zawirowań związanych z produkcją, które znacząco wpłynęły na wolumen dostaw – osiągnęła bardzo wysoką sprzedaż. Co więcej, wciąż mamy w tym dziale duży potencjał – dodaje szef firmy.

Karl-Henrik Sundström wskazuje też na bardzo dobre wyniki pozostałych działów, wchodzących w skład grupy Stora Enso: Jednostka Packaging Solutions utrzymała wysoki poziom sprzedaży, rekordowy wynik – zarówno pod względem przychodów jak i zysku – odnotował dział Biomaterials. W przypadku Wood Products mieliśmy do czynienia z najwyższym w historii zwrotem z kapitału. Drugi kwartał przyniósł też znaczącą poprawę wyników działu Paper. Dobre wyniki są zatem udziałem wszystkich jednostek Stora Enso.

CEO firmy zwraca też uwagę na wskaźnik rentowności inwestycji z zaangażowanego kapitału (ROCE), który wyniósł w 2. kwartale br. blisko 16 proc. (przy 10,3 proc. przed rokiem):  - Tym samym osiągnął on – w czwartym kolejnym kwartale – przewyższający zakładany cel, tj.  13 proc. Co więcej, wciąż utrzymujemy na właściwym poziomie bilans całkowity grupy. Obniżyliśmy też nasz dług netto o ponad 10 proc. – wskazuje Karl-Henrik Sundström.

Z kolei stosunek długu netto do zysku EBITDA spadł z 1,9 do 1,3.

Drugi kwartał br. był dla Stora Enso okresem dalszych działań, związanych ze strategicznymi projektami umożliwiającymi przekształcanie firmy w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych. W zakładach Varkaus (Finlandia) rozpoczęła się produkcja drewnianych elementów konstrukcyjnych (LVL). Z kolei w tartaku Gruvön (Szwecja) jest realizowana inwestycja związana z produkcją drewna typu CLT (Cross Laminated Timber). Natomiast w innej szwedzkiej fabryce – Skutskär ruszyła nowa linia wytwarzająca celulozę spulchnioną.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.