29.11.2021/14:13

Świąteczne zakupy w internecie. Pandemia podtrzyma zainteresowanie e-handlem

Według firmy Adobe cztery biliony dolarów wydanych zostanie w tym roku na świecie na zakupy w internecie. Część z nich z pewnością w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli pandemia będzie nadal przyspieszać, również Polacy świąteczne zakupy zrobią w sieci.

Już w zeszłym roku powszechna izolacja pokazała, że zakupy podczas Black Friday oraz przed świętami Bożego Narodzenia mogą być zupełnie inne niż wcześniej. Klienci ograniczali wydatki, a gdy już ich dokonywali, przenosili je do sieci.

Tegoroczne święto wyprzedaży, które wypadło w piątek 26 listopada, miało upłynąć pod znakiem umiarkowanego optymizmu. Jak wynika z badania SMSAPI, ponad 62 proc. konsumentów planowała skorzystać z ofert sklepów internetowych i stacjonarnych w czasie Black Friday oraz następującego niedługo po nim Cyber Monday. Z kolei nieco ponad 30 proc. uzależniała zakupy od znalezienia odpowiednio atrakcyjnej oferty. 

Co ciekawe, według tego samego badania ponad dwie trzecie konsumentów odwleka planowane zakupy na końcówkę listopada, licząc na to, że produkty będą wtedy tańsze. Może to oznaczać, że w poprzednich latach konsumenci byli zadowoleni ze zrobionych w tym okresie zakupów i chętnie tak ustawiają swoje wydatki, aby zarezerwować odpowiednio dużą sumę pieniędzy na koniec roku. Jednak na dokładne podsumowanie tegorocznej akcji promocyjnej będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. 

Kumulacja wyprzedaży

Konsumenci o promocjach w czasie takich promocji, jak Black Friday i Cyber Monday najczęściej dowiadują się z mediów społecznościowych (59,2 proc.), strony internetowej sklepu (52,2 proc.), a także odwiedzając sklep stacjonarny (50,4 proc.). Co ciekawe aż 46 proc. sprzedawców chce przed tegorocznym Black Friday przeprowadzić kampanię SMS-ową, zachęcającą do robienia zakupów.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że detaliści coraz częściej odchodzą od obniżania cen jedynie w Black Friday oraz Cyber Monday. Wiele sklepów organizuje już całe tygodnie z promocjami. Zazwyczaj zaczynają się one kilka dni przed szczytem wyprzedaży. Końcówka roku to zresztą bardzo rozmyty wyprzedażowo okres – chwilę po Black Week przypadają Mikołajki, czyli dzień, w którym wiele osób wymienia się upominkami. Nieco ponad dwa tygodnie później wypada już Boże Narodzenie. I tu pada pytania, jak Polacy robią zakupy bezpośrednio przez Świętami? 

Przed świętami żywności nie kupujemy w sieci

W przypadku świąt Bożego Narodzenia Polacy najchętniej kupują sprawdzony asortyment prezentowy. W przypadku kanału internetowego to przede wszystkim elektronika oraz zabawki. Produkty w tych kategoriach sprzedają się pod koniec roku lepiej niż w placówkach stacjonarnych. Jak wynika z danych firmy doradczej Deloitte, przed zeszłorocznymi świętami podobny odsetek konsumentów w kanale online i offline zamierzał kupić odzież oraz akcesoria sportowe. 

Te dane znajdują swoje odzwierciedlenie również w serwisie Allegro, oprócz zabawek i drobnej elektroniki konsumenci w okresie przedświątecznym kupują tam również ozdoby świąteczne i zastawę stołową. 

– To co warte odnotowania to to, że konsumenci robiący zakupy świąteczne potrafią być bardzo kreatywni i wybierać produkty z kategorii, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się ze świętami, jednak mimo to mogą nadal być ciekawym dla konsumenta prezentem. Przykładem tutaj może być kategoria Motoryzacja, gdzie w okresie świątecznym obserwujemy znaczny wzrost sprzedaży narzędzi warsztatowych – mówi Filip Gurgul Commercial Analytics Manager w Allegro. 

Kategorie wybierane przez kupujących podczas zakupów świątecznych (fot. Allegro)

 

Co ciekawe, jak zwraca uwagę Deloitte, konsumenci przed świętami raczej nie kupują w sieci żywności. W zeszłym roku różnica między kanałem stacjonarnym a internetowym była w tej kategorii zdecydowanie największa i wyniosła 83 proc. do 17 proc. na korzyść klasycznych placówek. To pokazuje, że o ile pandemia znacząco wpłynęła na rozwój sprzedaży internetowej, a nawet samego e-grocery, w okresie świątecznym Polacy raczej wolą po spożywkę wybrać się do sklepu stacjonarnego.

Górka tuż przed Wigilią

Kiedy Polacy w ogóle zamierzają ruszyć na świąteczne zakupy? Wspomniane zeszłoroczne badania firmy Deloitte pokazuje, że 30 proc. świątecznego budżetu Polacy zamierzają wydać między 15, a 24 grudnia, a nieco ponad 20 proc. w pierwszej połowie grudnia. Co ważne, świąteczne wydatki coraz bardziej rozciągają się w czasie. W zeszłym roku badani zadeklarowali, że 16 proc. swojego świątecznego budżetu konsumenci wydali w czasie Black Friday. Oznacza to, że część z nich już zakupiła upominki pod choinkę i skorzystała z atrakcyjnych promocji.

Te dane pokrywają się z informacjami, którymi podzieliła się z nami platforma Allegro. Zakupy świąteczne w serwisie zaczynają się w drugiej połowie listopada, a ich kumulacja przypada na pierwsze dwa tygodnie grudnia. Co ciekawe, pik sprzedażowy następuje najczęściej w poniedziałek, w tygodniu poprzedzającym tydzień świąteczny. W tym roku wypadnie on 13 grudnia. Jak podkreśla Allegro, poniedziałek jest zawsze najlepszym sprzedażowo dniem tygodnia na tej platformie. 

– Z uwagi na to, że operatorzy logistyczni są w okresie świątecznym bardzo obciążeni, a konsumenci często nie chcą ryzykować, że wymarzone prezenty nie dotrą na czas, to właśnie ten poniedziałek jest często idealnym momentem na dokonanie ostatnich zakupów. Od tego dnia, liczba zamówień zaczyna spadać – mówi Filip Gurgul.

 

Sprzedaż 2019 (fot. Allegro)

 

Źródło: Allegro Trade Analytics - www.tradeanalytics.pl

 

Sprzedaż 2020 (fot. Allegro)

 

 

Łańcuch dostaw będzie wyzwaniem

Wysoka inflacja powoduje, że konsumenci bardziej racjonalnie wydają pieniądze i starają się ograniczać kupowanie zbędnych rzeczy. Jak wynika z danych CBOS już teraz, przy codziennych wydatkach robi tak blisko trzy czwarte Polaków. Oznaczać to może, że w przypadku zakupów świątecznych będą bardziej niż zwykle polowali na okazje cenowe. W przypadku zakupów w takich serwisach jak chociażby Allegro konsumenci będą zwracali większą uwagę na produkty wyróżnione i promowane, szczególnie jeśli będą kusiły niższymi cenami.

Kwestią problematyczną pozostaje jednak łańcuch dostaw. Z powodu pandemii poszczególne połączenia nadal nie odzyskały pełnej sprawności. Dobrym przykładem są tutaj zabawki, a zatem jedna z najpopularniejszych kategorii prezentowych. Ponad 85 proc. z nich produkowanych jest w azjatyckich fabrykach i stamtąd musi zostać sprowadzona – głównie drogą lotniczą i morską. Jednak porty w Chinach nadal nie działają pełną parą, co spowodowane jest niedostateczną liczbą pracowników. Występuje również problem z dostępnością kontenerów, a ostatnio także z limitami zużycia energii elektrycznej. Wszystko to powoduje wydłużanie się czasu otrzymywania przesyłek z Państwa Środka. To może z kolei powodować, że część konsumentów zdecyduje się w tym roku na zakupy świątecznych prezentów wcześniej, aby mieć pewność, że wszystkie dotrą na czas.

Chcesz rozpocząć sprzedaż na Allegro? Sprawdź, jak zacząć! 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także