06.06.2020/11:01

TOP 10 wiadomości tygodnia: starcie AgroUnii z Biedronką i Kauflandem, a także Żabka, Netto i Carrefour Marketplace

W pierwszym tygodniu czerwca wrzało. Ministerstwo Aktywów Państwowych wycofało się z pomysłu tworzenia państwowej sieci sklepów spożywczych. UOKiK odpowiedział AgroUnii, że nie ma podstaw do podziału Biedronki, a Carrefour zamyka platformę Marketplace w Polsce. Nie przegap też innych ważnych informacji.

1. Prezes UOKiK odpowiada Agrounii: Biedronka nie jest monopolistą, nie ma podstaw do podziału sieci

– Trafiła do nas skarga ze strony Agrounii i została przez nas potraktowana uczciwie, z poszanowaniem, podobnie jak 50 tys. innych skarg. Każda z nich, która trafia od konsumenta, jest dla nas ważna – zapewniał prezes urzędu Tomasz Chróstny. Jednocześnie zakomunikował, że nie widzi podstaw do podziału Biedronki, bo nie jest ona monopolistą. Prezes odpowiedział więc na wezwania Agrounii, która żądała podziału Biedronki.

2. PKN Orlen, PZU i Alior Bank dokapitalizują sieć Ruch kwotą 200 mln zł

PKN Orlen, PZU oraz Alior Bank mają zwiększyć kapitał Ruchu w proporcji odpowiednio o 65, 29 i 6 proc. Z wyliczeń Pulsu Biznesu wynika, że będzie to kwota na poziomie 200 mln zł. PKN Orlen ma przeznaczyć na tę inwestycję 130 mln zł, PZU 58 mln zł, a Alior 12 mln zł. Ponadto wspomniany bank, który jest największym wierzycielem Ruchu umorzy kolporterowi większą część długów, czyli ok 87, 5 mln złotych. Dzięki temu pieniądze w kwocie ok. 31 mln zł (taka suma została zaakceptowana w dwóch postępowaniach układowych) będą mogły zasilić konta innych wierzycieli.

3. Państwo kupi Żabkę lub Tesco?

Z doniesień prasowych wynika, że rząd nie porzucił pomysłu otwarcia narodowej sieci sklepów. Co więcej, jako możliwe warianty wskazywane są: zakup polskiego oddziału Tesco lub Żabki. Zdaniem Andrzeja Falińskiego, prezesa Forum Dialogu Gospodarczego, stworzenie takiej sieci byłoby możliwe przy odpowiedniej determinacji władz. Przyznaje jednak, że projekt może mieć destrukcyjny wpływ na rynek dystrybucji żywności.

4. Carrefour zamyka platformę Marketplace w Polsce

Platforma Carrefour Marketplace, która miała być jednym z kluczowych projektów francuskiej sieci w obszarze e-commerce w Polsce, została wygaszona - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Carrefour zamknął ją po cichu i postanowił skoncentrować siły na rozwoju własnego sklepu internetowego z żywnością oraz artykułami przemysłowymi.

5. Sieci dyskontów Action, Tedi i Dealz zyskają na koronakryzysie i problemach centrów handlowych

Nadchodzący kryzys dla dyskontów niespożywczych takich jak np. sieci Pepco, Action, Tedi czy Dealz, może być dużą szansą. – W okresie kryzysu konsumenci w pierwszej kolejności redukują wydatki na artykuły nieżywnościowe. Oferta przemysłowa sieci dyskontowych, w tym ich marki własne w tej sytuacji mogą spotkać się ze zwiększonym zainteresowaniem – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Bartosz Bolecki, Retail Business Unit Director w firmie PMR.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.