03.10.2017/15:07

Umowa CETA pomiędzy UE i Kanadą nie zaszkodzi polskim rolnikom ani konsumentom

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) to najbardziej ambitne i postępowe porozumienie w historii handlu pomiędzy UE a Kanadą. Mimo emocji i kontrowersji, nie ma obaw, że umowa zaszkodzi polskim producentom rolnym. Nie grozi nam też zalanie żywnością z GMO – przekonują organizatorzy Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Celem CETA jest usunięcie barier w takich obszarach jak handel towarami i usługami, współpraca regulacyjna, własność intelektualna, zamówienia publiczne oraz mechanizm rozwiązywania sporów inwestycyjnych. W momencie wejścia porozumienia w życie, Kanada zniosła 92% linii taryfowych na produkty rolne i rolno-spożywcze, przy czym odsetek ten wzrośnie do 93%, gdy umowa zostanie w pełni wdrożona po okresie siedmiu lat stopniowego znoszenia.

CETA budzi jednak wiele emocji i kontrowersji, zarówno w naszym kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Jej przeciwnicy przestrzegają przed negatywnymi skutkami wejścia w życie tego porozumienia, zwłaszcza w obszarze rolnictwa. Istnieje silna obawa, iż Kanada może zalać Europę produktami mleczarskimi, w których Polska się przecież specjalizuje. W rzeczywistości argument ten jest nieuzasadniony, ponieważ w umowie interesy rolników są zabezpieczone przez zastosowanie kontyngentów taryfowych (ograniczeń ilościowych) i okresów przejściowych w postępie liberalizacji.

Kolejna kwestia podnoszona przez przeciwników CETA dotyczy żywności genetycznie modyfikowanej GMO. Według nich te artykuły spożywcze bez żadnych oznaczeń i ograniczeń zaleją półki sklepowe, również w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że kanadyjskich eksporterów będą obowiązywać unijne przepisy dotyczące GMO. Produkty niespełniające tych wymogów nie będą mogły być importowane do Unii Europejskiej. Uproszczone zostaną za to procedury dostępu do rynku kanadyjskiego.

Kanada jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym dla Polski, ze względu na ciągły wzrost polskiego eksportu. Dane Ministerstwa Przemysłu Kanady są jednoznaczne. Wielkość wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami systematycznie rośnie, co potwierdza dodatkowo z raport Centrum Stosunków Międzynarodowych. Prawie 75 proc. produkcji żywności kierowane jest na rynek wewnętrzny, a w ostatnich latach import żywności zwiększył się o 17 proc.

Ponadto w 2015 r. obroty handlowe Polski z Kanadą wyniosły 1,49 mld euro, z czego eksport osiągnął poziom ok. 1,1 mld euro. W eksporcie do Kanady artykuły rolne i spożywcze zajmują trzecią pozycję – 6,5 proc. Import towarów rolno-spożywczych również plasuje się na trzecim miejscu – 12 proc.

Okazją do dyskusji na temat porozumienia CETA będzie spotkanie z Ambasadorem Kanady – Stephenem de Boer’em, który wygłosi prelekcję na XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które odbędzie się 18 – 20 października 2017 r. w Serocku. Udział w imprezie potwierdzili także Phil Hogan – Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Jerzy Plewa – Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (Komisja Europejska).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.