12.02.2016/08:05

We Francji powstają spółdzielcze supermarkety

We francuskim handlu pojawiły się pierwsze supermarkety o charakterze spółdzielczym. Bazują one na pracy klientów w charakterze wolontariuszy na terenie sklepu.

W zamian za pomoc mogą oni liczyć na zniżki przy zakupach dokonywanych w placówce handlowej. Aktualnie we Francji działają już dwie tego typu placówki, a trzy kolejne zostaną zainaugurowane w tym roku.

W Paryżu dwaj amerykańscy inwestorzy uruchomili w ostatnim czasie supermarket pod szyldem “La Louve”, w którym pomaga łącznie około 1600 wolontariuszy. Stanowią oni ponad 75 proc. załogi działającego w oparciu o nowatorski koncept sklepu. Średnio w ciągu tygodnia każdy z klientów pracuje w nim po trzy godziny. Jak podkreślają inwestorzy, głównym celem funkcjonowania placówki jest zachowanie jak największej przejrzystości w relacjach detalisty z dostawcami i konsumentami. Spółka La Louve operująca paryskim supermarketem spółdzielczym jest organizacją non-profit.

Podobny do „La Louve” obiekt działa od niedawna również w Lille, na północy Francji. Placówka funkcjonuje pod nazwą “Super Quinquin”. W tym roku należy się spodziewać we Francji uruchomienia co najmniej trzech innych obiektów. Prace przy budowie supermarketów spółdzielczych rozpoczęto już bowiem w Tuluzie, Lyonie oraz w Marsylii. (MZ)

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.