23.08.2016/11:18

Właściciel Media Expert zarejestrował kolejnych 89 spółek

Właściciel elektromarketów Media Expert kontynuuje reorganizację biznesu sieci i rejestruje kolejne spółki. Przedstawiciele polskiej firmy zaprzeczają jednak temu, jakoby wpływ na ich działania miał podatek handlowy, który zacznie obowiązywać 1 września br.

Przypomnijmy, 12 lipca "Puls Biznesu" jako pierwszy poinformował o tym, że właściciel sieci Media Expert utworzył 287 spółek z o.o. o łudząco podobnej nazwie (ME S015, ME S016 itd.), wspólnej siedzibie (przy ul. Miłej w Warszawie), tym samym prezesie (Teresa Grzebita) i jednym wspólniku (spółka Terg). Firma tłumaczyła, że celem podejmowanych przez nią kroków było dopasowanie modelu sieci do tego, jaki obowiązuje w przypadku jej niemieckich konkurentów: Media Markt i Saturn. Jednak nie sposób było nie zauważyć, że decentralizacja struktury polskiej sieci wpłynie także na wysokość podatku handlowego, jaką spółka będzie miała do zapłacenia.

Portalowi wiadomoscihandlowe.pl udało się ustalić, że od czasu publikacji "PB" właściciel Media Expert zarejestrował kolejnych 89 spółek z o.o. Łącznie jest ich już zatem 376. Zapytaliśmy więc rzecznika prasowego Media Expert, Michała Mystkowskiego, o to, czy docelowo dla każdego ze sklepów sieci (tych jest już ponad 400, a do końca roku przewidziano ok. 10 otwarć) zarejestrowana zostanie odrębna spółka.

- Tak, chcielibyśmy, by każdy kierownik elektromarketu, poprzez przejęcie pakietu udziałów w spółce, wziął na siebie część odpowiedzialności za wyniki sprzedaży i miał realny wpływ na maksymalizację przychodów, wdrażanie efektywnych poziomów zatrudnienia i skuteczną motywację pracowników - odpowiada przedstawiciel Media Expert. Mystkowski zaznacza jednak, że może się zdarzyć tak, iż część obecnie działających elektromarketów jeszcze przez jakiś czas będzie funkcjonowała na starych zasadach.

Rzecznik prasowy Media Expert odpiera płynące pod adresem sieci zarzuty, jakoby reorganizacja biznesu spowodowana była dążeniem do optymalizacji podatkowej. - Podatek handlowy nie miał wpływu na naszą decyzję - deklaruje Mystkowski, twierdząc przy tym, że w chwili uruchomienia procesu powoływania spółek "wszystko wskazywało na to, że podatkiem zostaną objęte grupy kapitałowe".

Z danych dostępnych w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że pierwsza ze spółek - ME S033 - zarejestrowana została 21 czerwca br., a zawarcie umowy spółki nastąpiło 13 czerwca. Dla porównania, pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej w Sejmie odbyło się 23 czerwca, ale założenia projektu ustawy (w tym brak opodatkowania grup kapitałowych) znane były powszechnie już od 23 maja.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Romuald 11.11.2020

  Super fajne sklepy. Od czasu jak w reklamie MediaMarktu jęczał Zenek Martyniuk - moja noga w tych sklepach nie postanie. Wszystko kupuję w Media Ekspercie.

 • ELKA 25.10.2019

  W MEDIA EXPERT W CHORZOWIE UL PARKOWA 20 OKRADAJA SKLEP PRZEZ PERSONEL Z-CA KIER MARIUSZ BĘDĄC W UKŁADZIE Z RAFAŁEM Z RTV!!!!

 • rubens 25.08.2016

  a na zdjęciu MediaExpert w Kłodzku w Galerii Twierdza II

 • Patriota 23.08.2016

  Jak już się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B. Trudno żeby poprzestali na tych 287 spółkach. To by wyglądało coś nie teges.

 • Kate 23.08.2016

  Działają w ten sposób od samego początku - każdy market to nowa spółka.

 • system 23.08.2016

  System determinuje nasze działania. Solidarity - ME!!

 • ostrożny 23.08.2016

  Procedura legalna, ale wypracowana przez geszefciarzy celem ukrycia przepywów pienężnych. Na szczęscie w tej "sieci" czy "osmiornicy" nie kupiłem nawet guzika do rozporka.

 • ojezu 23.08.2016

  Nie widze problemu. Robia to przeciez legalnie. Wskazcie przepis, ktory waszym zdaniem jest lamany!

 • ha ha ha 23.08.2016

  Niech ktoś powie ministrowi Janczykowi.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.