10.07.2019/09:24

Wyzwaniem dla Grupy Eurocash będzie rynek pracy i integracja sieci detalicznej [KOMENTARZ]

Zdaniem Adriana Górniaka, analityka w Domu Maklerskim BDM głównymi wyzwaniami, z jakimi przyjdzie się mierzyć Grupie Eurocash w II połowie 2019 r., będą przede wszystkim integracja sieci detalicznej i wymagający rynek pracy.

Analityk nie spodziewa się odwrócenia tendencji dotyczących sprzedaży, które ta spółka pokazywała w poprzednich kwartałach. - Segment hurtu powinien poprawiać rezultaty, ale nadwyżkę finansową może pochłonąć proces integracji biznesu w segmencie detalu.– prognozuje Adrian Górniak.

Analityk wskazuje, że zarząd informował, że integracja sieci IT, logistyki, rebranding sklepów Mila, które zmienią się w Delikatesy Centrum, ma zakończyć się do końca roku.

Grupa Eurocash nakreśliła w swojej strategii sprzed półtora roku ambitny plan oszczędnościowy, który zakładał oszczędność na poziomie 150 mln zł.  Część z tego planu została już wykonana.

Komentując sytuację na rynku FMCG, ekspert wskazał, że II kw. br. roku miał dwa oblicza: z jednej strony przyniósł detalistom wyższą sprzedaż w okolicach Wielkanocy, ale z drugiej – zimny maj spowodował, że dynamiki mogły być słabsze. – Spodziewam się, że w maju ze względu na chłodne dni sprzedano o wiele mniej piwa, napojów, lodów i produktów impulsowych – wylicza analityk BDM.

Kolejnym zagrożeniem dla wyniku spółki jest podatek od sprzedaży detalicznej. – Spółka szacowała jego wysokość na 30 mln zł. Gdyby tę wartość odnieść do wyników z ubiegłego roku, kiedy spółka osiągnęła oczyszczoną EBITDA na poziomie ok.  370 mln zł, nie jest on mały, bo wynosi ponad 8 proc. z wyniku całej grupy. – wylicza Adrian Górniak.

Branży handlowej nie sprzyjają także rosnące koszty pracy i problemy ze znalezieniem pracowników.  Presja na podniesienie płac w handlu i podwyżki cen energii elektrycznej będą miały wpływ na sytuację finansową grupy.

 - Wiemy, że jest duża presja na wynagrodzenia na całym rynku detalicznym, niezależnie od branży. Jednak mamy jeszcze jedno ryzyko: nie ma ludzi do pracy – podkreśla Górniak. Bezrobocie w czerwcu spadło do historycznego poziomu 5,3 proc. Dodatkowo w 2020 roku otwiera się na pracowników spoza Unii Europejskiej niemiecki i czeski rynek pracy. Oznacza to, że część Ukraińców, którzy często pracują w handlu, może z naszego kraju wyjechać na zachód. A pozostałym pracownikom pracodawcy podnosić będą pensje.

Grupa Eurocash zarządza w Polsce siecią ok. 190 hurtowni, a także siecią niemal 15 000 sklepów własnych i franczyzowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.