20.07.2018/10:03

Żabka nie odpuszcza: „placówki pocztowe” mogą działać w niedziele z zakazem handlu

Wbrew naciskom rządzących, mimo wyroków nakazowych i masowych kontroli inspekcji pracy sieć Żabka obstaje przy swoim. Zdaniem franczyzodawcy, sklepy mające status placówki pocztowej mogą zgodnie z prawem funkcjonować w niedziele – informuje portal money.pl.

Mimo nacisków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i protestów „Solidarności” przedstawiciele sieci Żabka podtrzymują swoje stanowisko, że sklepy, które mają status placówki pocztowej mogą zgodnie z prawem otwierać się w niedziele objęte zakazem handlu i korzystać w te dni z pracy zatrudnionych w sklepie osób. Ich zdaniem nie ma podstaw prawnych, by to kwestionować – relacjonuje serwis money.pl.

Decyzję o otwarciu placówki podejmuje indywidualnie jej właściciel, jednak sieć zachęca właścicieli tych sklepów, które mają status placówki pocztowej, by nie wahali się otwierać ich w niedziele z zakazem handlu. Argumentują, że dopóki ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele nie zostanie znowelizowana, jest to legalne, także wtedy, gdy za ladą stoją pracownicy.

W ubiegłym tygodniu wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Poinformował, że poselski projekt zmian w przepisach będzie złożony po wakacjach, a nowe prawo wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Jedna ze zmian ma uregulować kwestię sklepów, mających status placówki pocztowej. Wiceminister Szwed zapewnił na antenie TVN24 BiS, że ustawodawca chce doprecyzować zapis dotyczący placówek pocztowych, tak aby sklepy nie wykorzystywały faktu, że świadczą niektóre usługi pocztowe do tego, by pracować w niedziele z zakazem handlu. „Placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy” – podkreślił wiceminister Szwed.

Portal wiadomoscihandlowe.pl jako pierwszy ujawnił plany sieci Żabka, by otwierać w niedziele niehandlowe sklepy ze statusem placówek pocztowych. Jako pierwsi opublikowaliśmy także wyniki kontroli PIP w Żabkach oraz poinformowaliśmy o wyrokach nakazowych, jakie zapadły w tej sprawie.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Oleh 27.07.2018

    Ta niechęć do korzystających ze swoich praw żabek i ten upór, żeby za wszelką cenę dorpowadzić do tego, żeby zamykali sklepy w niedziele wygląda już chorobliwie, ale podejrzewam, że chodzi o czysty zysk. Bo jakoś niespecjalnie rząd z taką zajadłością walczy ze stacjami benzynowymi, które zamienily się supermarkety. Czyli jedni, nasi chłopcy z Orlenu mogą korzystać z ustawy, żeby zarabiać krocie, ale innym, żabkom już wara od tych przywilejów. Fajne państwo równych szans.

  • Kwasowski 27.07.2018

    No i co im tak przeszkadza, że żabki korzystając z dawno podpisanych umów otwierają sobie sklepy w niedziele? Nie rozumiem tej zapiekłości rządzących w zwalczaniu polskich przedsiębiorców. To jakaś patologia!

  • cyprian 27.07.2018

    w tym sporze żabki mają rację. Przecież tych usług pocztowych nie wymyśliły sobie teraz, tylko mają je od kilku już dobrych lat. Jeżeli ktoś tu łamie prawo to rząd który stara się im to prawo do handlu w niedziele odebrać.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.