17.12.2018/17:19

ZM Henryk Kania mogą trafić na sprzedaż

W branży mięsnej po raz kolejny pojawiły się spekulacje dotyczące przyszłości Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Według nieoficjalnych informacji powiązanych z sektorem finansowym, firma może trafić na sprzedaż.

Ewentualna sprzedaż ZM Henryk Kania byłaby kolejną dużą transakcją na rynku mięsa. Przypomnijmy, że niedawno amerykański koncern Cargill przejął podmioty działające w ramach Grupy Konspol za około 200 mln euro (taką kwotę wymienia jedno z naszych nieoficjalnych źródeł). Podobno Cargill jest zainteresowany kolejnymi akwizycjami w polskim przemyśle drobiarskim.

ZM Henryk Kania mają kapitał rynkowy o wartości ponad 130 mln zł. Firma byłaby, jak oceniają eksperci branżowi, odpowiednim celem dla strategicznego nabywcy.

Zarząd ZM Henryk Kania poproszony przez nas o komentarz, odmówił komentowania doniesień. Jednak udało nam się ustalić, że władze spółki rozważają różne opcje strategiczne.

Kania generuje ponad 100 mln zł EBITDA. Jedno z naszych źródeł twierdzi, że wartość całego przedsiębiorstwa może sięgać około 500 mln zł. Inne źródło wskazuje, że jest mało prawdopodobne, że Henryk Kania, właściciel zakładów, chciałby sprzedać je po cenie zbliżonej do kursu akcji spółki (dziś wynosi on 1,05 zł). Podpisanie umowy w sprawie akwizycji może wymagać pięcio- lub sześciokrotnej premii. 

Silną stroną marki Henryk Kania jest jej wysoka pozycja w segmencie wędlin suchych. Jednak około połowa produkcji firmy jest sprzedawana przez sieci dyskontowe, co oznacza potencjalnie bardziej ryzykowny kanał sprzedaży, który zwykle generuje skromniejsze marże.
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Miron 26.04.2019

    Ciekawe jak kto szacuje ten majątek. Stare maszyny kupione za grosze. Poza nazwą nic ciekawego nie reprezentuje. Wędliny przeciętnej jakości. Owszem plasterki ale gumowe i kwaśne. Był czas, że smakowały wyśmienicie.

  • Konspolek 17.02.2019

    I dokładnie tak się skończy. Pytanie tylko.ktora sieć kupi i.kiedy. Za ile to.wiadomo. Po 1-zet za,akcje. Po info o sprzedaży akcja powinna kosztowac ok 3 zlote.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.