23.08.2017/12:40

Znamy szczegóły decyzji Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego!

Komisja wyśmiewa wręcz jeden z argumentów przytaczanych we wcześniejszej korespondencji przez Polskę. Chodzi o twierdzenia Warszawy, jakoby progresywne stawki omawianej daniny "ograniczały negatywne efekty zachodzące w strukturze handlu (zanik drobnego handlu przy wzroście handlu wielkopowierzchniowego)", które zdaniem Polski obecnie zakłócają konkurencję. Komisja mówi wprost, że jej zdaniem to "tylko potwierdza, że środek został przyjęty w celu wywarcia wpływu na środowisko konkurencyjne w polskim sektorze handlu detalicznego".

Kto komu pomaga

Komisja Europejska nie zgodziła się z zarzutem polskich władz, jakoby KE – zajmując się w ogóle sprawą polskiego podatku handlowego - "w sposób nieuzasadniony ograniczała autonomię Polski w kształtowaniu jej polityki podatkowej". Jak zauważyła KE, Polska ma swobodę w zakresie podejmowania decyzji o podatkach, jednak każda wprowadzana przez nią danina musi być zgodna z przepisami o rynku wewnętrznym UE.

Komisja zakwalifikowała polski podatek handlowy jako pomoc państwa. - Zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości środek, za pośrednictwem którego organy publiczne przyznają pewnym przedsiębiorstwom zwolnienie podatkowe, które, choć nie wiąże się z pozytywnym przekazaniem zasobów państwowych, stawia jednak osoby, do których się ono stosuje, w korzystniejszej sytuacji finansowej od innych podatników, stanowi pomoc państwa - uznała KE.

Taką pomoc, zdaniem Komisji, miałyby otrzymywać małe przedsiębiorstwa handlu detalicznego i te, które działają w modelu franczyzowym. Ma to związek z tym, że najprawdopodobniej zmieściłyby się one w kwocie wolnej od podatku (do 17 mln zł miesięcznie) i tym samym byłyby z daniny zwolnione. A gdyby się w kwocie wolnej nie zmieściły, to i tak płaciłyby znacznie niższą efektywną średnią stawkę, niż detaliści o większych przychodach, oraz przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku w innym modelu, niż franczyzowy.

- Środek prowadzący do obniżenia podatku lub opłaty powoduje powstanie korzyści, gdyż stawia przedsiębiorstwo, do którego ma zastosowanie, w korzystniejszej sytuacji finansowej niż innych podatników oraz powoduje zmniejszenie dochodów budżetu państwa - czytamy w decyzji KE.

Komisja doprecyzowała, że przedsiębiorcy działający jako franczyzobiorcy uzyskaliby korzyść, ponieważ "ich obciążenia podatkowe są określane na podstawie miesięcznych przychodów ze sprzedaży detalicznej uzyskiwanych przez poszczególne sklepy, a nie na podstawie miesięcznych przychodów ze sprzedaży detalicznej uzyskiwanych przez całą sieć, jak to ma miejsce w przypadku sieci detalicznych działających w modelu holdingowym".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Cc 24.08.2017

    A na pewno zgodne jest zasilanie potężnymi zastrzykami kasy po raz kolejny Grupy Schwarz- Lidlow i Kauflandow , na pewno zgodne były wszelkie opłaty za wejścia, haracze itp. kołchoz broni swoich interesów w polskiej kolonii i będzie wszystkie podatki blokował

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.