REKLAMABelgian Meat Office - Baner Główny (16-30.09.2019)
Hipermarket Tesco w Warszawie

Hipermarket Tesco w Warszawie (materiały własne)

Sieć Tesco mierzy się w Polsce z wieloma problemami i wyzwaniami. Kluczowe dla przetrwania firmy będzie pokonanie dwóch kryzysów - wiarygodności i zaufania. Każdy z nich może okazać się dla firmy zabójczy. Już wkrótce dowiemy się jaki będzie los brytyjskiego operatora w Polsce.

REKLAMAEDENRED - eBook - Belka w artykułach (16-24.09.2019)

W ostatnich kilkunastu miesiącach Tesco zamknęło ponad 100 sklepów, w tym dwa hipermarkety. Jednocześnie sieć wystawiła na sprzedaż 16 swoich sklepów wielkopowierzchniowych, a także część działek, na których działały likwidowane supermarkety. Dzisiaj ma ok. 350 placówek handlowych, czyli niewiele w porównaniu z 450 placówkami, które miała w szczytowym momencie ekspansji w Polsce.

Radykalne działania restrukturyzacyjne nie dziwią, bo lepiej mieć 300 zdrowych sklepów, niż 500 słabych. Sieć zamknęła także nowy magazyn w podpoznańskich Komornikach i ograniczyła powierzchnię centrum dystrybucyjnego w Gliwicach. To konsekwencja mniejszej liczby sklepów i ograniczenia liczby produktów na półkach. Władze Tesco restrukturyzując sieć, odcinając nierentowne ogony i pozyskując fundusze ze sprzedaży działek, zachowują się racjonalnie. Jednak nadchodzi moment, w którym zarządzający siecią będą musieli powiedzieć „dość”, aby utrzymać wiarygodność wśród dostawców, pracowników i klientów.

Pytanie, czy obecne działania Tesco są krokiem – jak deklarują władze firmy – do utrzymania biznesu na trudnym pod względem konkurencyjności rynku, czy są przygotowaniem do wycofania się z Polski po „angielsku”? Niektórzy eksperci prognozują nawet, że Tesco może zakończyć swoją przygodę z polskim rynkiem już w 2021, a najpóźniej do 2022 r.

To nie jest rynek dla hipermarketów

Pogłoski o wycofaniu się Tesco z Polski pojawiają się regularnie już od 4-5 lat. Operator za każdym razem je dementuje. Jednak nieoficjalne źródła donoszą, że brytyjska centrala Tesco przynajmniej dwa razy podchodziła do zbycia polskich aktywów. Ponoć nie było na nie chętnych lub warunki potencjalnych inwestorów nie odpowiadały oczekiwaniom brytyjskiej grupy. Na drodze do sprzedaży aktywów Tesco w Polsce stał także UOKiK, bo żaden z działających na polskim rynku operatorów nie mógłby kupić 450 hiper – i supermarketów oczekując bezwarunkowej zgody urzędu. Finalna decyzja mogłaby zmusić inwestora branżowego do sprzedaży kilkudziesięciu placówek handlowych. Jedynym ratunkiem byłaby inwestycja funduszu inwestycyjnego lub wejście zupełnie nowego gracza. Nikt jednak nie chciał inwestować w biznes oparty na hipermarketach.

Kryzys na rynku hipermarketów sprawił, że Tesco już trzy lata temu rozpoczęło proces zmniejszania swoich największych sklepów. Jednak dopiero kilka tygodni temu firma poinformowała, że chce radykalnie ograniczyć powierzchnie wszystkich swoich największych 60 hipermarketów i zmniejszyć je do formatu kompaktowego (2,5-4,5 tys. mkw.) lub supermarketu (poniżej 2,5 tys.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 32

 • 22
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (14)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Czytelnik 14 wczoraj 09:34

  @ Redakcja, czy Pracownicy ze sprzedanych Kauflandowi sklepów dostaną odprawy? Na warszawskiej Pradze dojdzie do systuacji, że obok siebie będą funkcjonować dwa sklepy Kaufland. Czy Redakcja wie coś na temat?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ryba 13 5 dni temu

  Dramat w Warszawie, Bydgoszczy i Łodzi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MichalM 12 5 dni temuocena: 100% 

  Tesco upada bo rządzą nim idioci. Scentralizowany system zarządzania gdzie jakiś milenials w Krakowie podejmuje decyzje o każdym regale półce czy koszu w Pcimiu dolnym a kierowników sprowadza się do roli niedecyzyjnych nadzorców. Durnowate ceny zbyt nisie ceny tam gdzie nie trzeba HALLOOOOO porównajcie ceny w gazetkach Carrefour i Tesco, Carrefour droższy i zarabia Tesco sprzedaje za psi h.... i dokłada. Marnowanie powierzchni, w moim Tesco Tarnów można było upchnąć spokojnie 10tys dodatkowych wysokomarżowych towarów przemysłowych. No i HIT DNIA wędliny otwarte 2h po otwarciu sklepu i zamknięte 3h przed zamknięciem, warzywa wykładane koło 9:00 i nie dokładne nigdy więc połowy warzyw o 15:00 już nie ma.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Illinois 11 6 dni temuocena: 67% 

  Ja się nie dziwię że Tesco upada nie ma towarów ,mało kasjerek brak uprzejmej obsługi nikt nic nie wie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adam7 10 7 dni temuocena: 100% 

  a może EBOiR wyłoży dla Tesco taka kasę jaką wyłożył na rozwój Lidla i Kauflanda...nie, gdzieżby, swoich trzeba wspierać, Mittel Europa ma się dobrze, budowanie dominacji niemieckiej w Europie, Niemcy i satelity zdominowane przez niemiecki kapitał to nowy eurokołchoz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@marcin1980 9 7 dni temuocena: 100% 

  Nie chodzi o rentowność poszczególnych jednostek ale calej sieci. Wbrew pozorom trudno utrzymać nawet sklep który w ocenie klienta "żre". trzeba się trochę znać na funkcjonowaniu obiektów handlowych

  oceń komentarz
 • ~J23 8 8 dni temu

  A kto mówi o ratowaniu Tesco? Jeszcze niejedna prywatna fortunka powstanie w UK z tego zamykania sklepów. A ze akcjonariusze stracą... a kogo to obchodzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marcin1980 7 8 dni temuocena: 100% 

  Super art. U nas w Olsztynie (wrocławska 1) nie ma innego dużego sklepu. Ludzie walą jak nienormalni, mimo, że od roku jedne drzwi nie działają. Ceny niezłe, towar dobry, kolejki astronomiczne, jedna kasa czynna. Jakim cudem w takim miejscu sklep może być nierentowny? Ale konkurencja wyczaiła rynek i już się buduje nieopodal. Szkoda, bo jak zamkną, to ktoś postawi budynek mieszkalny i znowu będzie jeden sklep.

  oceń komentarz
 • ~fan Henia i Krysi 6 8 dni temuocena: 100% 

  A mieli kiedyś świetne reklamy z Heniem i Krysią! Przyjemnie mi się je oglądało, a potem te postaci zniknęły z reklam, i dalej już nie pamiętam nic ciekawego.

  oceń komentarz
 • ~xxxxx 5 8 dni temu

  Łukaszu, bardzo dobry artykuł

  oceń komentarz
 • ~Beengood_bee 4 8 dni temuocena: 100% 

  W 2017 roku firma wyznaczyła swoje ambitne cele zgodne z Porozumieniem Paryskim. Tesco planuje zredukować emisję dwutlenku węgla o 35% do 2020 roku, 60% do 2025 roku i 100% do 2050 roku. W Polsce realizują to poprzez zamknięcia sklepów. 100% redukcja wydaje się realną napewno przed 2050 r.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ob serwator 3 8 dni temu

  Wyjście w ,,angielskim stylu''. Tyle że zanim wyjdą zbankrutuje niejeden przedsiębiorca, który miał im dostarczać towar albo ma podpisaną umowę najmu lokalu i prowadzi tam działalność.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A. A. 2 8 dni temu

  Ciekawe czemunkit nic nie wspomina o internetowej sprzedaży... To największe działy w sklepach tesco... Najwięcej pracowników

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 1 8 dni temu

  Idealnie autor artykułu trafił w sedno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony