REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)
Kasy samoobsługowe w sklepie Lidl w Warszawie

Kasy samoobsługowe w sklepie Lidl w Warszawie (fot. wiadomoscihandlowe.pl/PJ)

Sieć Lidl zainstalowała kasy samoobsługowe w dwóch pierwszych sklepach w Polsce, rozpoczynając tym samym pilotaż tego rozwiązania - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Półtora tygodnia temu Lidl rozpoczął testy kas samoobsługowych w sklepie zlokalizowanym w galerii MM w Poznaniu. Dziś natomiast maszyny zostały rozstawione w jednej z placówek dyskontowej sieci w Warszawie (na razie klienci nie mogą jeszcze z nich korzystać).

Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że Lidl planuje do końca roku rozszerzyć testy kas samoobsługowych o kolejne dwa sklepy w Polsce.

Przypomnijmy, że w kwietniu prezes Lidl Polska Maksymilian Braniecki zapowiedział, że firma rozpocznie testy kas samoobsługowych w naszym kraju. Nie zdradził co prawda terminu, jednak oświadczył, iż po fazie testów maszyny mogą zostać postawione w kilkudziesięciu sklepach dyskontera.

Szef polskiego oddziału Lidla wyraził opinię, że kasy samoobsługowe wcale nie pozwalają na zaoszczędzenie tylu godzin pracy ludzi, ile można byłoby się spodziewać. - Dzisiaj mogą one pomóc zastąpić pracownika, którego na rynku po prostu nie ma – powiedział Braniecki.

Warto zauważyć, że równolegle z testami w Polsce, Lidl wystartował z pilotażem kas samoobsługowych w Szwajcarii. W październiku zainstalowano urządzenia w pierwszych szwajcarskich placówkach. Jak donosi Watson.de, jeżeli testy pójdą zgodnie z oczekiwaniami, to kasy samoobsługowe wdrożone zostaną... we wszystkich placówkach Lidla w Szwajcarii.

Co ciekawe, na rodzimym niemieckim rynku sieć wchodząca w skład Schwarz Group nie ma planów instalowania kas samoobsługowych. - Dla wygody naszych klientów, komfortu robienia zakupów oraz w celu skrócenia aktu zakupowego, będziemy poprawiać serwis, jednak aktualnie nie mamy w Niemczech ani jednego sklepu, w którym działałyby kasy samoobsługowe i nie planujemy ich wprowadzania - przekazał Lidl portalowi Watson.de.

W Polsce kasy samoobsługowe w ostatnich latach zainstalowane zostały w kilkudziesięciu sklepach wielkomiejskich głównego konkurenta Lidla, czyli należącej do Jeronimo Martins sieci Biedronka. Podobne urządzenia można dziś znaleźć w większości sklepów hipermarketowych, takich jak Tesco, Carrefour, czy Auchan. Wprowadzenie kas samoobsługowych do wszystkich placówek zapowiedziała także sieć E.Leclerc.

Maszyny pozwalające na samodzielne skasowanie produktów trafiły też do niektórych sklepów convenience typu Carrefour Express, a nawet... do sklepów na wsi. Przed kilkoma tygodniami kasę samoobsługową zainstalowano w sklepie Top Market w Samogoszczu (woj. mazowieckie). To wieś zamieszkana zaledwie przez ok. 180 osób.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~TOMM79 9 5 miesięcy temu

  "Co ciekawe, na rodzimym niemieckim rynku sieć wchodząca w skład Schwarz Group nie ma planów instalowania kas samoobsługowych" Nic dziwnego. Niemiaszki to jednak mądry naród i nie dali sobie również wepchnąć, jak choćby polacy, "modnych" płatności elektronicznych, co forsuje bardzo mocno m.in. nasz (nie)rząd. Niemiaszki cenią jednak sobie anonimowość i bezpieczeństwo, nawet kosztem dłuższego stania w kolejce. W Niemczech, choćby w przeciwieństwie do Polski, w znacznej większości sklepów czy punktów usługowo-handlowych można płacić tylko i wyłącznie gotówką. Nikt (żadna pseudo-fundacja, jak np. "Polska bezgotówkowa") nie naciska na instalowanie POSów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Teodor 8 8 miesięcy temu

  Rozwiazanie w sieci Lidl jest znane. Lidl w UK ma kasy samoobsługowe już ponad rok.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rambo 7 8 miesięcy temuocena: 100% 

  @kurzajek: Wołoska 16 (obok Galerii Mokotów). Testowałem dzisiaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Johnny 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Dzisiaj mogą one pomóc zastąpić pracownika, którego na rynku po prostu nie ma.... Ja zawsze dochodzę do założenia, że za odpowiednie wynagrodzenie ludzie się znajdą :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kurzajek 5 9 miesięcy temuocena: 50% 

  a w jakiej lokalizacji w Warszawie te testy kas samoobsługowych ??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kasownik 4 9 miesięcy temuocena: 100% 

  jakiś czas temu testowali automaty z mieloną kawą i... i jakoś się zbytnio nie przyjęły. Chociaż w dużych sklepach Lidla aż się prosi o takie kasy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niecierpliwy konsument 3 9 miesięcy temuocena: 50% 

  A w Kauflandach kasy samoobsługowe tylko w niektórych sklepach (np. Poznań a w sąsiednich miejscowościach nadal ich nie ma!).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ggg 2 9 miesięcy temuocena: 31% 

  a kogo to q...obchodzi oprócz niemieckich okupantów gospodarczych i ich medialnych gadzinowek?

  oceń komentarz
 • ~klient LIDLA 1 9 miesięcy temuocena: 82% 

  Nareszcie!

  oceń komentarz
do góry strony