REKLAMANaturio - baner główny - lipiec 2019
Ministerstwo Środowiska: system kaucjonowania opakowań byłby środowiskowo i ekonomicznie nieuzasadniony

Ministerstwo Środowiska: system kaucjonowania opakowań byłby środowiskowo i ekonomicznie nieuzasadniony (fot. Pixabay CC0)

System kaucyjny świetnie się sprawdza w wielu krajach Unii Europejskiej. Tymczasem opublikowane w dniu 6 grudnia 2017 r. eksperckie „Analizy możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań”, wykonane przez firmę Deloitte na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zniechęciły rząd do wprowadzenia takiego rozwiązania. Bo się nie opłaca!

REKLAMAKAiN - Belka w artykułach (lipiec 2019)

Sprawą zainteresowała się posłanka PO Gabriela Lenartowicz, która w interpelacji do Ministerstwa Środowiska zauważa, że „system kaucyjny funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach Unii Europejskiej, tymczasem wnioski płynące z ww. publikacji wskazują na to, że analogiczny system nie ma szans powodzenia w warunkach polskich, ze względu na ogromne koszty jakie ze sobą niesie i – jak opisano w opracowaniu – niewspółmierne do tych kosztów korzyści z ewentualnego wprowadzenia analogicznego systemu w naszym kraju.”

Posłanka podkreśla, że jak wynika z danych GUS za 2016 r., w Polsce jedynie 26 proc. odpadów komunalnych zostało poddanych recyklingowi, tymczasem zobowiązania, które nakłada na nas Komisja Europejska, obligują nas do drastycznego zwiększenia poziomu recyklingu już do roku 2020.

„Sieci handlowe rozpoczęły wprowadzanie systemu na własną rękę i deklarują dalszą chęć ich prowadzenia, wyniki płynące z opracowania mogą wpływać na nie demobilizująco. Raport spotkał się z krytyką środowisk naukowych, biznesowych i organizacji pozarządowych, wątpliwości budzą szczególnie podane w opracowaniu dane liczbowe i płynące z ich analizy wnioski, głównie dotyczące szacunkowych kosztów funkcjonowania systemu kaucyjnego – w opracowaniu podano, że koszty implementacji i funkcjonowania systemu w perspektywie 5-letniej mogłyby sięgnąć nawet 24 mld zł – czytamy w interpelacji.

Gabriela Lenartowicz zwraca ponadto uwagę, że zgodnie z zasadą odpowiedzialności producenta, koszty wprowadzenia systemu nie obciążałyby w całości budżetu państwa. Natomiast w opracowaniu odniesiono się do szeregu korzyści finansowych, które niesie ze sobą wprowadzenie systemu kaucyjnego, jednak nie przeliczono ich na konkretne kwoty. Nie policzono takich korzyści jak zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych porzucanych na „dzikich wysypiskach”, zmniejszenie ilości wykorzystywanych surowców pierwotnych, zwiększenie jakości odzyskiwanego surowca oraz wzrost użycia opakowań wielokrotnego użytku.

„Wprowadzenie opłaty kaucyjnej może wpłynąć pozytywnie na rynek opakowań i skłaniać producentów do zastosowania opakowań zwrotnych lub wielokrotnego użytku, co byłoby zgodne z obowiązującą w Unii strategią postępowania z odpadami, która mówi o tym, że przede wszystkim należy zapobiegać powstawaniu odpadów. Jest całkowicie zgodne z kierunkiem transformacji unijnej gospodarki w kierunku modelu gospodarki obiegu zamkniętego” – argumentuje parlamentarzystka.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ktoś 1 ponad rok temu

  Część opakowań zrobić zwrotnym, inną część zakazać, pozostała część będzie dużo mniejsza dzięki temu i już efekt osiągnięty. Tylko trzeba chcieć. No i to mało socjalne więc niepotrzebne...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony