19.01.2024 / 12:57
StoryEditor

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur odwołane! Minister finansów wskazuje nowy termin, w którym system ruszy w Polsce. Kiedy to się stanie?

Andrzej Domański, minister finansów i Marcin Łaboda, szef KAS informują o przesunięciu terminu wprowadzenia KSeF (youtube.com/@MinisterstwoFinansow)
Krajowy System e-Faktur (KSeF), który miał zacząć funkcjonować od 1 lipca 2024 roku, został przełożony. Minister finansów Andrzej Domański poinformował w piątek, 19 stycznia br. o wykrytych krytycznych błędach, w jego ocenie uniemożliwiających wprowadzenie systemu w terminie.

Szef resortu finansów powiedział podczas briefingu prasowego, że nie ma szans, aby KSeF został uruchomiony w tym roku.

– Problemy dotyczą kodu, systemu jego funkcjonalności oraz wydajności. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt polskiego ładu – mówił.

Andrzej Domański zapowiedział rozpisanie przetargu na zewnętrzny audyt systemu. Ministerstwo Finansów zintensyfikuje również proces konsultacji z środowiskami przedsiębiorców.

KSeF i tak zostanie wdrożony

Przesunięcie wejścia w życie systemu nie oznacza, że nowy rząd jest przeciwny jego wprowadzeniu.

– KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce. Chcę to bardzo wyraźnie podkreślić, będzie wprowadzony – dodał Andrzej Domański. Stwierdził, że resort musi dbać o dochody budżetu, uszczelniać system i informatyzować polską gospodarkę, ale wprowadzenie KSeF-u nie może zagrażać stabilności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Marcin Łoboda, sekretarza stanu w Ministerstwie finansów szefa Krajowej Administracji Skarbowej wyjaśnił, że błędy związane z prowadzeniem krajowego systemu e-faktur dotyczą przede wszystkim przepustowości. Gdyby system wszedł w życie w obecnym kształcie przedsiębiorcy mogliby mieć zablokowaną możliwość korzystania z niego, przez brak odpowiedniego narzędzia – kodu.

Taka sytuacja powodowałaby, że nie mogliby wystawić e-faktur. – To jest ze szkodą dla przedsiębiorców przede wszystkim, ale również dla budżetu państwa ze względu na płynność działalności gospodarczej – powiedział Łoboda i dodał: – Naszym priorytetem jest, aby przedsiębiorcy nie odczuli zbytnio przejścia na poziom e-faktur z faktur papierowych czy pdf-owych.

Data wejścia systemu będzie podana dopiero po zakończeniu audytu. – W tym roku obowiązkowego KSeF-u na pewno nie będzie – podkreślił minister finansów.

Resort finansów rozpocznie konsultacje z przedsiębiorcami

Zapytany o sposób informowania przedsiębiorców o zmianach, Marcin Łoboda zapowiedział, że KAS mocniej zaangażuje się w proces edukacyjny i z całą pewnością uruchomi infolinię związaną z wdrożeniem KSeF-u.

– Ten czas, w którym będzie trwał audyt, będzie wykorzystamy między innymi na to, aby zintensyfikować konsultacje i dyskusje ze środowiskami przedsiębiorców. Już zobowiązałem pana ministra Łabodę i pana ministra Stawickiego (wiceszef KAS – red) do tego, aby konsultacje zostały jak najszybciej zorganizowane i żeby głos przedsiębiorców jak najszybciej mógł zostać uwzględniony.

System przekładany wielokrotnie

KSeF to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej system w sierpniu 2021 roku, a w październiku tego samego roku miały ruszyć testy e-faktur. Ostatecznie dobrowolny KSeF wystartował 1 stycznia 2021 roku.

Wtedy zapowiadano, że e-faktury mają być obowiązkowe dla wszystkich od 2023 roku. Jak widać i to się nie udało. Dopiero w sierpniu 2023 roku prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wprowadzającą obowiązek wystawiania faktur poprzez Krajowy System e-Faktur. Obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, ale dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT miało nastąpić to pół roku później.

Minister Andrzej Domański tłumaczył, że przejmując tekę ministra finansów został błędnie poinformowany, że prace nad KSeF-em idą zgodnie z planem i większe ryzyka nie są widoczne. - Po miesiącu ten obraz wydaje się niezgodny z rzeczywistością. Jeżeli audyt wskaże na jakieś poważne uchybienia po stronie wcześniejszego kierownictwa, będą wyciągane konsekwencje – oznajmił.

12.06.2026 / 18:20
StoryEditor
Hochland w Polsce zmienił ważnego dostawcę. Nowa umowa na lata 2028-2030
Almette to jedna z wiodących marek Hochland Polska (fot. Shutterstock)

Spółka Hochland Polska, jeden z liderów krajowego rynku serów, rozstrzygnęła proces wyboru sprzedawcy gazu ziemnego. Nowym partnerem energetycznym przedsiębiorstwa została spółka MET Polska, wchodząca w skład szwajcarskiej grupy kapitałowej. Trzyletni kontrakt, który wejdzie w życie w 2028 roku, obejmuje obsługę nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Węgrowie.

 

Mleczarska spółka powierzy obsługę swojego mazowieckiego zakładu nowemu podmiotowi, rezygnując z dotychczasowych rozwiązań. Zakład produkcyjny w Węgrowie przetwarz...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 94% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

20.06.2026 / 09:25
StoryEditor
Kupili od Pepco sieć Dealz za 1 zł. Teraz wykonali pierwszy kluczowy ruch

Przejęcie sieci Dealz przez brytyjski fundusz Modella Capital weszło w nową fazę. Kilkanaście dni po ogłoszeniu transakcji, w ramach której inwestor ma przejąć 100 proc. udziałów w polskiej sieci dyskontów za symboliczną złotówkę, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął oficjalny wniosek dotyczący koncentracji. To pierwszy formalny krok, który przybliża finalizację jednej z najciekawszych transakcji ostatnich miesięcy na rynku handlu detalicznego i FMCG.

Modella Capital rusza po Dealz. Wniosek trafił już do UOKiK

Do Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek dotyczącego przejęcia kontroli nad Dealz Poland....

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 97% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

27. czerwiec 2026 09:59