26.09.2020/10:28

15 proc. Polaków nie odwiedziło galerii handlowej od czasu odmrożenia gospodarki

Zdecydowana większość Polaków odwiedziła przynajmniej raz centrum handlowe po tym, jak rząd odmroził gospodarkę późną wiosną - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor.

32 proc. respondentów wskazało, że odwiedza galerie handlowe tak samo często, jak przed pandemią, natomiast aż 47 proc. badanych twierdził, że co prawda zdarzyło im się już odwiedzić tego typu obiekt, ale robią to rzadziej niż przed dotarciem koronawirusa do Polski.

Jednocześnie 15 proc. respondentów wskazało, że od czasu zniesienia lockdownu ani razu nie wybrało się do galerii handlowej. Znalazło się też 6 proc. śmiałków, którzy twierdzą, że odwiedzają centra handlowe częściej niż przed pandemią.

Odsetek osób, które po odmrożeniu gospodarki ani razu nie odwiedziły centrów handlowych (wspomniane 15 proc.) jest mniejszy w porównaniu z procentem Polaków, którzy nie wybrali się do fryzjera (21 proc.), nie skorzystali z komunikacji miejskiej (25 proc.), nie wyszli do restauracji (26 proc.), albo nie wybrali się do kina lub teatru (47 proc.).

Niska skala powrotów do restauracji nie pozostaje bez wpływu na kondycję firm, które żyją z usług gastronomicznych. Nienajlepszą sytuację branży potwierdzają dane z baz BIG InfoMonitor. W lipcu zadłużonych było 7,5 proc. firm prowadzących działalność usługową związaną z wyżywieniem, a kwota ich zobowiązań przekraczała 687 mln zł.

Z badania przeprowadzonego przez Research&grow na zlecenie BIG InfoMonitor jasno wynika, że większość osób wraca do swoich codziennych aktywności rzadziej niż przed pandemią, a niektórzy wciąż ich unikają. – Wyraźnie widać, że w ostatnim czasie wszyscy zachowujemy się inaczej - komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. - Po części bierze się to z obaw o własne bezpieczeństwo i ryzyko zarażenia, ale także z troski o nie do końca pewną sytuację domowych budżetów. Swoje robi rosnąca liczba zachorowań na Covid-19, oraz chęć ograniczania wydatków nawet na wszelki wypadek, bo gospodarka przecież ma się nie najlepiej. Dwie trzecie badanych osób mówi, że koncentruje się dziś na zaspokajaniu elementarnych potrzeb, ogranicza wyjazdy i wszelkiego rodzaju ekstrawagancje.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nickii 26.09.2020

    Naprawde juz tylko 15% POLAKOW nie odwiedzilo galerii po lockdownie? Smiech na sali. Jak wynika zatem z tego "wiarygodniego-inaczej" badania do galerii dojechaly juz prawie wszystkie babcie i dziadkowie z Ustrzyk Dolnych, Zlotego Stoku czy innych Borow Tucholskich oraz Bialowiezy. Noworodki powstaly z lozeczek i popedzily na zakupy. Przedszkolaki robia sobie wycieczki po przedszkolu. Ciekawe, dlaczego w Warszawie w sklepach ubraniowych, sportowych i innych takie pustki, ze az klient dziwnie sie czuje.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także