28.03.2019/16:03

7Fresh – innowacyjny chiński koncept marketu przyszłości [ZDJĘCIA]

Jeden z największych internetowych detalistów świata, JD.com, od ponad roku doskonali koncept ultranowoczesnego sklepu wielkopowierzchniowego. Zaawansowane technologie są tam wykorzystane zarówno w logistyce i na zapleczu, jak i na sali sprzedaży. Placówka łączy zalety sklepu, hubu łączącego offline z online, a także lokalu gastronomicznego.

Pierwsza placówka 7Fresh, uruchomiona w styczniu 2018 r., to obiekt o powierzchni sali sprzedaży ok. 4 tys. mkw, a więc lokuje się w kategorii dużego supermarketu lub kompaktowego hipermarketu. Można tam zrobić zakupy spożywcze, wybrać produkty, z których zostanie przygotowana potrawa do zjedzenia w wewnątrzsklepowej restauracji – może też być dostarczona pod wskazany adres – a także złożyć zamówienie na zakupy z dostawą do domu.

Płody rolne i świeżą żywność paczkowaną dostarcza ponad 2 tys. producentów z całego świata. W łańcuchu dostaw zastosowano technologię blockchain, która pozwala prześledzić trasę produktów „z pola na stół”. Wystarczy wziąć do ręki dany produkt, by inteligentny system wyświetlił na specjalnych panelach informacje o jego pochodzeniu, składzie czy sposobie spożycia.

Wśród technologii zastosowanych na sali sprzedaży warte uwagi są takie rozwiązania, jak inteligentne wózki na zakupy, które same podążają za konsumentem i służą mu pomocą przy zakupach. Inne rozwiązanie to biometria – w placówce funkcjonują systemy rozpoznawania twarzy, które wykorzystane są m.in. do automatycznych płatności. Z infrastrukturą sklepu zintegrowana jest dedykowana aplikacja mobilna, która umożliwia błyskawicze złożenia zamówienia z dostawą do domu w ciągu 30 minut – w określonym promieniu od sklepu.

JD.com planuje uruchomienie ok. 500 supermarketów 7Fresh w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.