24.04.2020/21:03

Biznes z własnym harmonogramem odmrażania gospodarki. Kiedy restart galerii handlowych?

Business Centre Club zaproponowało własny harmonogram odmrażania gospodarki. Według harmonogramu sklepy w galeriach handlowych mogłyby ruszyć jeszcze w pierwszej połowie maja.

Jak przekazano, harmonogram powstał w oparciu o badania opinii przedsiębiorców oraz konsultacje z prof. Robertem Flisiakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Chorób Zakaźnych, przewodniczącym Central European Hepatologic Collaboration.

Zdaniem ekspertów BCC spadku dziennej liczby zachorowań możemy się spodziewać najwcześniej w połowie maja, co sądząc po podanym terminie otwarcia szkół pokrywa się z prognozami Ministerstwa Zdrowia. Ten moment – pojawienie się trendu spadkowego – należy traktować jako punkt zwrotny. Jeżeli wystąpi w połowie maja będzie to scenariusz optymistyczny. Pesymistyczny oznacza przeciągnięcie się zakażeń do czerwca. 

Przyjmując scenariusz optymistyczny, z listy wskazywanych przez przedsiębiorców sfer gospodarki do odmrożenia, kolejne obszary aktywności mogłyby ruszyć przy pewnych zastrzeżeniach. I tak jeszcze w kwietniu mogłyby zostać otwarte m.in. średnie i małe punkty handlowe o profilu niespożywczym, punkty usługowe i naprawcze oraz zakłady fryzjerskie. W pierwszej połowie maja ruszyłby hotele, sklepy w galeriach handlowych i poza nimi  oraz szkoły wyższe, zaś od 24 maja szkoły i przedszkola. W czerwcu przyszedłby czas na uruchomienie komunikacji krajowej i zniesienie pozostałych obostrzeń w handlu i usługach. W lipcu odmrożone zostałaby międzynarodowe połączenia kolejowe i loty, a w sierpniu ruszyłby kina i teatry, a także otwarte zostałby granice dla pracowników zagranicznych.

Jednocześnie eksperci BCC wskazali wiele obostrzeń i ograniczeń w przypadku otwierania kolejnych obszarów gospodarki. I tak, w hotelach obowiązywałby limity  miejsc, sklepy w galeriach handlowych i poza nimi działałyby początkowo z limitowaniem jednoczasowej liczby klientów i personelu w pomieszczeniach, zakłady fryzjerskie – z ograniczeniem usług do podstawowych i ich limitem czasowym (co zmniejszałoby ryzyko i zwiększało przepustowość) oraz limitem liczby klientów w tym samym czasie, komunikacja międzynarodowa – zależy od wielu uwarunkowań związanych z sytuacją w innych krajach, kina i teatry – mogą zostać otwarte dopiero wówczas, gdy liczba zachorowań spadłaby do poziomu poniżej 50 dziennie.

Zdaniem specjalistów epidemiologów, przy programowaniu sekwencji odmrażania poszczególnych branż gospodarki, nie należy traktować jako tożsamych (jak przyjęto w obostrzeniach) salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W tych drugich, kontakt miedzy klientem, a pracownikiem jest bliższy i dłuższy, więc stosowane środki ostrożności powinny być większe. Analogiczne postępowanie należy przyjąć w odniesieniu do innych usług. Sytuacja przez cały czas wymagałaby monitorowania. Społeczeństwo ma obecnie wyrobione mechanizmy samoograniczające, nad którymi tylko należy czuwać i je utrwalać. Trzeba także brać pod uwagę, że dane epidemiologiczne mogą być obarczone błędem z powodu zbyt małej liczby wykonywanych testów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Poznaniak 26.04.2020

    Szaleństwo! Kina otwarte dopiero w sierpniu? Turystyka tak długo zamrożona? Przecież nie będzie co zbierać w tych branżach po tylu miesiącach zamknięcia! Dlaczego kino z ogromną salą na 400 miejsc jest mniej bezpieczne od sklepiku wielkości 10 m kw? Przecież w kinie z łatwością można zachować dystans!

  • Tadek 25.04.2020

    W takiej konfiguracji linie lotnicze, porty lotnicze, biura podróży mogą nie przetrwać, dla niż żniwa i czas zarabiania to maj-wrzesien więc nie można zakazać lotów do lipca. Tak samo kina, teatry itp. To wszystko musi ruszyć jak najszybciej, jeśli tego nie zrobimy to fala upadłości firm i bezrobocie wyrządzą więcej szkód niż wirus

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.