05.04.2021/11:03

Branża handlowa już nie apeluje, lecz błaga rząd o pilne zaszczepienie pracowników sklepów

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług wystosowała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra Michała Dworczyka, w którym nalega na jak najszybsze zaszczepienie pracowników sektora handlowego. To kolejny już dokument, który trafił do przedstawicieli rządu w tej sprawie.

- Wobec przewidywanych zmian w Narodowym Programie Szczepień, przedsiębiorcy skupienia w organizacjach zrzeszonych w Naczelnej Radzie Zrzeszeń Handlu i Usług, prowadzący działalność handlową, apelują i wręcz błagają, aby w najbliższym etapie szczepień uwzględnić pracowników handlu, a szczególnie handlu spożywczego - czytamy w piśmie, którego kopia została udostępniona portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Jak wskazano w liście, przedsiębiorcy "oczekują wsparcia, pilnego podjęcia w procedowanych rozwiązaniach legislacyjnych kwestii poszerzenia określonych grup społecznych i zawodowych korzystających z pierwszeństwa w dostępie do szczepionek przeciwko COVID-19 pracowników handlu".

- Zagwarantowanie pracownikom handlu pierwszeństwa w dostępie do szczepionek uspokoi dramatyczną sytuację działania placówek handlowych, głównie sklepów spożywczych. To kluczowe ogniwo, zapewniające w czasach pandemii utrzymywanie ciągłości zaopatrzenia ludności w towary spożywcze i inne niezbędne produkty codziennego użytku, bezwzględnie oczekuje poparcia - zapewniają autorzy pisma.

W dokumencie wysłanym m.in. do szefa rządu podkreślono także, iż pracownicy handlu to "grupa zawodowa szczególnie narażona i podatna na ryzyko zakażenia, nie mniejsze niż niektóre grupy zawodowe już zaszczepione". - Przedsiębiorcy są przekonani, że ta dolegliwość zostanie usunięta, a pracownicy handlu zostaną uznani przez rząd za grupę zawodową podwyższonego ryzyka i uzyskają dostęp do szczepień już niezwłocznie - napisał prezes NRZHiU Tadeusz Zagórski.

Przypomnijmy, że o priorytetowe potraktowanie pracowników branży handlowej w Narodowym Programie Szczepień apelowały już wcześniej m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Izba Handlu, KZRSS Społem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność.

Czytaj także: Strzykawka zamiast kroplówki. Branża handlowa zachęca swoich pracowników do szczepień

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • kasjer 06.04.2021

  Kasjerzy też powinni mieć prawo preferencji w kolejce szczepień! Gdyby nie nasza ciężka, wielogodzinna praca, to ludzie nie mieliby co jeść i umieraliby nie tyle z powodu COVID-u i chorób współistniejących, lecz z powodu zagłodzenia. Od ponad roku wszyscy pracownicy handlu wspólnie działają, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. Rząd nas nie docenia, nie daje nam pierwszeństwa w kolejce do szczepień, nie pozwala nam zostawiać dzieci w przedszkolach i żłobkach. Chcemy się szczepić, chcemy żyć! #StrzykawkaZamiastKroplówki

 • Pracownik 06.04.2021

  Myślę, że zanim się wyszczepi sprzedawców, kasjerów itd...to juz wszyscy przejda ten wirus..sama go przeszłam i parę innych osób z Lidla na Powstańców.Wawa.bemowo.i nawet nie były zachowane wewnętrzne procedury co do podziału osób na dwie grupy i wszyscy dalej pracowali...KRS regionu również to przeszedł..o czym się dowiedziałam po czasie. Także zanim się wyszczepi to również mocniej bym kontrolowała sklepy to to co piszą i mówią nijak się się ma do panującej rzeczywistości 😅

 • Sprzedawca 06.04.2021

  O nas nikt się nie martwi najlepiej jeszcze wydłużyć godzinny pracy. To my stoimy na pierwszej linii ognia .Według rządu w sklepach spożywczych nie ma coronavirusa każdy z nas jest już zmęczony boimy się o nasze rodzinny

 • Kasjer 05.04.2021

  Jako kasjer żądam zbiorowego szczepienia pracowników,oraz podwójnego wynagrodzenia jak lekarze!. My również walczymy na pierwszej linii tak jak oni i tak samo jesteśmy narażani. Gdyby nie my,ludzie nie mieliby co jeść bo sklepowe półki były by puste jak za komuny.

 • Laura 05.04.2021

  Czy to jest mocno nieaktualne zdjęcie z Tesco na Kapelanka?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także