02.10.2018/08:37

Carlsberg Polska we współpracy z Europa Systems wdraża ekologiczny transport magazynowy

Grupa Carlsberg realizuje ambitne cele zrównoważonego rozwoju pod hasłem „Together Towards ZERO” (TTZ). Zakładają one, że do 2030 r. Grupa zredukuje ślad węglowy do zera, obniży o połowę zużycie wody w browarach, zredukuje do zera liczbę wypadków we wszystkich swoich lokalizacjach na świecie oraz zapewni konsumentom 100 proc. możliwości wyboru bezalkoholowych wariantów piw. Te cztery priorytety „Together Towards ZERO”  są częścią globalnej strategii SAIL’22 Grupy Carlsberg  – wyjaśnia Jagoda Jastrzębska, CSR Manager Carlsberg Polska.                                         

Jednym z przykładów, jak Carlsberg Polska ogranicza emisję CO2 oraz dba o bezpieczeństwo pracowników jest inwestycja w Browarze Okocim. Nowy, w pełni automatyczny system transportu palet pozwala na buforowanie i transport ładunku z pustym opakowaniem zwrotnym z obszaru magazynów zewnętrznych do depaletyzerów. Poprzez wdrożenie zautomatyzowanej linii przenośników zredukowano flotę wózków widłowych i tym samym związane z nią koszty obsługi i eksploatacji.

Ograniczenie liczby wózków widłowych znacznie przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin. A podawanie palet do obszarów depaletyzerów za pomocą automatycznej linii transportowej podnosi bezpieczeństwo pracy operatorów - linia nie ogranicza ciągów komunikacyjnych i likwiduje ryzyko kolizji z obiektami infrastruktury – mówi Marcin Będlin, menedżer ds. logistyki magazynowej w Carlsberg Polska.

Inwestycję w ekologiczny system dystrybucji palet zrealizowano w partnerstwie z Europa Systems – producentem i integratorem zautomatyzowanych urządzeń dla logistyki. Na cały zautomatyzowany system składa się ponad 50 urządzeń o łącznej długości transportowej 70 metrów. Linia przenośników jest zintegrowana z istniejącą linią produkcyjną, jest też jednocześnie strefą buforową dla palet z pustą butelką. Nowy system został też wyposażony w moduł zliczający liczbę jednostek transportowanych i służy do wewnętrznej kontroli i rozliczeń. Całość wygospodarowanego miejsca - dzięki zastosowaniu automatycznej linii dystrybucji palet - to zwiększenie pojemności magazynu wyrobów gotowych o ok. 1700 palet i oszczędności na ich transporcie do magazynów zewnętrznych.

Decyzja o zastosowaniu ekologicznego transportu wynika nie tylko z potencjalnych oszczędności, do których prowadzą takie rozwiązania, ale z samej strategii firm, które chcą być postrzegane jako odpowiedzialne społecznie. Dbałość zarówno o środowisko zewnętrzne, jak i o pracujące wewnątrz magazynów osoby, to w dzisiejszych czasach -  świadomych konsumentów - ważny element wizerunkowy marek. Jednocześnie te same argumenty to zalety automatyzacji w intralogistyce – wyjaśnia Ilona Miziewicz-Groszczyk, Marketing and Business Development Director Europa Systems.

Rozwiązania ekologiczne w obszarach logistyki magazynowej są tematem bardzo popularnym w branży FMCG. Producenci, widzą wymierne korzyści z inwestycji w automatyzację, a ROI mieścić się zaczyna w progu poniżej 2 lat. Na rynku pojawiają się nowe, przyjazne dla środowiska rozwiązania jak Autonomous Intelligent Vehicle – ES Smart, zmieniając oblicze działów logistyki magazynowej w najbardziej strategiczne obszary działalności, mogące zapewnić przewagę konkurencyjną –  dodaje Ilona Miziewicz-Groszczyk.- Naszą współpracę z Europa Systems zaczęliśmy półtora roku temu od inwestycji w transporter do palet i od tej pory, gdy pojawiają się kolejne pomysły związane z intralogistyką z naszej strony, konsultujemy je i radzimy się inżynierów Europa Systems. Z tej współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni – dodaje Marcin Będlin, Menedżer ds. logistyki magazynowej Carlsberg Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.