29.12.2020/16:27

Carrefour rozpoczął w Warszawie testy oddawania butelek zwrotnych bez paragonów

Klienci, którzy przyniosą ze sobą butelki zwrotne do sklepu przy ul. Modzelewskiego, otrzymają zwrot pełnej kaucji w postaci e-bonu, którym od raz będą mogli zapłacić za kolejne zakupy. Detalista zakłada, że rozwiązanie to pozwoli na pobudzenie obiegu opakowań zwrotnych oraz znacząco wpłynie na zmniejszenie ilości generowanych odpadów szklanych i produkowanych w Polsce butelek.

Oddawanie butelek zwrotnych w Polsce od lat obarczone było koniecznością okazania paragonów, potwierdzających zakup butelek w danym sklepie. Carrefour postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoim klientom i rozpoczyna w swoim supermarkecie przy ul. Modzelewskiego w Warszawie testy odbioru od klientów wszystkich butelek zwrotnych, które znajdują się w ofercie Carrefour. Za każdą butelkę zwrotną, bez względu na miejsce jej zakupu, klient otrzyma zwrot kaucji w postaci e-bonu, który od razu może zrealizować na zakupach w sklepie. Nowe rozwiązanie nie tylko działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale również angażuje klientów w działania proekologiczne, budując w ten sposób świadomość społeczną w zakresie recyklingu.

– Dążąc do bycia liderem transformacji żywieniowej, Carrefour podejmuje także wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego w Polsce. Wsłuchując się w oczekiwania naszych klientów, wspólnie z dostawcami przygotowujemy inicjatywy handlowe, które działają na rzecz poprawy jakości klimatu. Dzięki temu mamy realny wpływ na to w jakim świecie będą żyły przyszłe pokolenia Polaków – mówi Marek Lipka, dyrektor handlowy i członek zarządu Carrefour Polska.

Możliwość oddawania butelek zwrotnych w sklepach Carrefour, bez okazywania paragonu, bez względu na to, gdzie zostały zakupione, jest kolejnym krokiem w kierunku gospodarki bezodpadowej. Carrefour kontynuuje w ten sposób swoje działania ukierunkowane na rzecz przeciwdziałania marnotrawstwu zasobów. Warto wspomnieć, że ponad dekadę temu firma była prekursorem, wprowadzając do swoich sklepów torby ze skrobi, w stu procentach biodegradowalne, wykonane z surowców odnawialnych.

– Realizując program „STOP marnotrawstwu” nasza sieć stale wprowadza nowe rozwiązania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a jednocześnie sprzyjające budowaniu właściwych postaw społecznych. Wśród zrealizowanych dotąd projektów, warto wspomnieć chociażby umożliwienie klientom kupowania produktów na wagę do własnych opakowań we wszystkich hiper- i supermarketach w Polsce czy wprowadzenie woreczków wielokrotnego użytku na warzywa i owoce – mówi Barbara Kowalska, dyrektor Działu Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Carrefour.

– Nasza najnowsza inicjatywa związana z przyjmowaniem od klientów butelek zwrotnych bez paragonów, ma kluczowe znaczenie do pobudzenia w Polsce obiegu opakowań zwrotnych, co z jednej strony ogranicza ilość odpadów trafiających na wysypiska, a z drugiej – pozwala na zmniejszenie produkcji opakowań szklanych generujących, m.in. znaczne emisje CO2 – dodaje Kowalska.

Wprowadzenie możliwości zwracania butelek bez okazania paragonu w całej sieci planowane jest już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kolo 30.12.2020

    niby "oczywista oczywistość", ale nie u nas, u nas jest to "wydarzenie"... niemcy potrafili też całkowicie zakazać bezzwrotnych plastykowych butelek do napojów już ponad 20(!) lat temu

  • Ewa 29.12.2020

    Dobry pomysl .Oby tak niedlugo bylo w kazdym sklepie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także